Kraj

Jakubiak buduje nową partię. Zaskakująca deklaracja odnośnie potencjalnych sojuszników

W Federacji dla Rzeczypospolitej, nowej partii, którą zakładamy, są otwarte drzwi dla Pawła Kukiza i on o tym wie – powiedział PAP b. poseł Kukiz’15, a obecnie poseł niezrzeszony Marek Jakubiak. Zapowiedział, że w środę lub czwartek przedstawi osoby zaangażowane w tworzenie nowego ugrupowania.

W rozmowie z PAP Jakubiak przyznał, że w połowie tygodnia, najpewniej w środę lub czwartek, w Sejmie odbędzie się konferencja prasowa zapowiadająca stworzenie Federacji dla Rzeczypospolitej, nowej partii, którą zakłada m.in. były poseł Kukiz’15. “To nie Jakubiak chce zakładać tę partię, ale kilka osób i te osoby na konferencji prasowej ze mną ogłoszą powstanie nowej partii” – powiedział.

Na konferencji ma zostać przedstawiony również program nowej partii. “To będzie program w pigułce. On już jest napisany, natomiast ja, ponieważ jestem demokratą, chciałbym to z moimi kolegami przedyskutować” – powiedział.

Federacja ma skupiać różne poglądy we własnych szeregach – od wolnościowych, poprzez centrowe do prawych” – powiedział. “Nie zarzekam się, że z tymi będę współpracować, z tymi nie będę. Od tego będzie demokratyczny ustrój wewnątrz federacyjny, żeby decydować o profilu działania, o sposobach działaniach – dodał.

Jakubiak przyznał, że Federacja dla Rzeczypospolitej ma skupiać stowarzyszenia czy partie, które samodzielnie nie dałyby rady wejść do Sejmu. Zapytany, czy w nowej partii mogłoby się znaleźć miejsce dla Obozu Narodowo-Radykalnego, odpowiedział: “Jeżeli chodzi o ONR, to tutaj decyzję będzie podejmować zarząd”. “Nie chcielibyśmy iść w skrajności. Skrajności są potrzebne, ale niekoniecznie w polityce” – zaznaczył.

Jakubiak przyznał, że nie wyklucza też koalicji z Januszem Korwin-Mikke.

Dopytywany, czy znalazłoby się miejsce dla lidera ruchu Kukiz’15 Pawła Kukiza, odpowiedział: “Dla Pawła mamy zawsze drzwi otwarte i on o tym wie, że zawsze do Federacji może przystąpić”. Jakubiak przyznał, że w przyszłym programie jego partii część postulatów będzie spójnych z ideami Kukiz’15.

Zapytany, na jakim etapie jest obecnie zakładanie Federacji dla Rzeczypospolitej, przyznał, że zbierane są teraz podpisy pod wniosek o rejestrację partii. “Budowane są struktury ogólnopolskie. Struktura Federacji jest podzielona na okręgi i województwa” – powiedział.

Przyznał, że liczy, że podobnie jak w zakładanym przez część posłów ruchu Kukiz’15 stowarzyszeniu Endecja, jego nowe ugrupowanie zyska podobną popularność. “Endecja była wielkim sukcesem na samym początku, ponieważ w ciągu dwóch miesięcy przystąpiło do niej blisko cztery tysiące osób. Mam nieodparte wrażenie, że powtórzymy ten sukces”.

Jakubiak przyznał, że pierwszym sprawdzianem dla Federacji dla Rzeczypospolitej będą przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego, a kolejnym wybory do Sejmu i Senatu.

Na początku listopada poseł Marek Jakubiak podjął decyzję o odejściu z klubu Kukiz’15. Tydzień wcześniej klub Kukiz’15 opuścił także poseł Jakub Kulesza, który przystąpił do partii Wolność Janusza Korwin-Mikke. W ubiegłym roku z klubu odszedł poseł Adam Andruszkiewicz. Jakubiak pod koniec października na Twitterze życzliwie wyraził się o obu posłach. Kukiz zareagował wpisem: “Marek! Idź za nimi, skoro im dobrze życzysz!”.

Źródło: PAP Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Wykopała w ogrodzie kamień. Czekało ją niecodzienne odkrycie

0 0

Rosyjska ambasada grozi Szwecji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij