Kraj

W Krakowie zmarła najstarsza zakonnica na świecie – dominikanka s. Cecylia Roszak

W piątek w wieku 110 lat zmarła prawdopodobnie najstarsza zakonnica na świecie siostra Cecylia Roszak z krakowskiego klasztoru Dominikanek Klauzurowych na Gródku – poinformowała PAP przedstawicielka zgromadzenia.

Siostra Cecylia Roszak 25 marca tego roku obchodziła 110. urodziny. Odwiedził ją wówczas metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. Zakonnica już wtedy nie opuszcza swojej celi, ale zachowywała świadomość.

Jak podaje strona internetowa zakonu dominikanów, siostra Cecylia przyszła na świat 25 marca 1908 roku w Kiełczewie w Wielkopolsce. Skończyła Państwową Szkołę Handlową i Przemysłową Żeńską w Poznaniu. Miała 21 lat, gdy wstąpiła do dominikanek klauzurowych w Krakowie “Na Gródku”, jak popularnie nazywa się klasztor przy ul. Mikołajskiej.

Pierwsze śluby zakonne złożyła 7 lutego 1931 roku, a trzy lata później – wieczyste. W 1938 r. siostra wraz z grupą mniszek wyjechała do Kolonii Wileńskiej k. Wilna, gdzie dominikanki chciały założyć nowy klasztor.

Według informacji podawanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w czasie okupacji niemieckiej Cecylia Roszak wraz z innymi siostrami z tego zakonu pomagała w ukrywaniu kilkunastoosobowej grupy Żydów, których przyjęła do wileńskiego klasztoru przeorysza, siostra Bertranda. Wśród ukrywanych byli m.in. późniejsi działacze ruchu oporu w getcie wileńskim i warszawskim. Odznaczona została za to medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Po wojnie dominikanki musiały opuścić wileński klasztor. Siostra Cecylia wróciła do Krakowa. Podczas blisko 90-letniego pobytu w zakonie była furtianką, organistką i kantorką oraz kilka razy przeoryszą krakowskiego klasztoru.

Źródło: PAP Autor: Rafał Grzyb
Fot. PD/Flickr/Archidiecezja Krakowska/Piotr Jantos

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij