Świat

Krzywa Wieża w Pizie w biało-czerwonych barwach

Krzywa Wieża w Pizie została w piątek oświetlona na biało i czerwono z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. To jedna z inicjatyw obchodów na świecie, w ramach których polskie barwy narodowe rozbłysły na wielu obiektach i zabytkach.

Na uroczystość podświetlenia słynnej budowli na Polu Cudów w Pizie przybył ambasador RP we Włoszech Konrad Głębocki. Obecni byli przedstawiciele władz miasta. Sugestywne oświetlenie włączono o 19.00 na kilka godzin. Niektórzy uczestnicy tego wydarzenia trzymali polskie flagi.

Zasługi w uratowaniu średniowiecznej wieży przed upadkiem ma urodzony w Polsce profesor politechniki w Turynie Michele Jamiolkowski, który prawie 20 lat temu kierował międzynarodowym zespołem naukowców – autorów projektu wzmocnienia przechylającej się wtedy coraz bardziej konstrukcji.

Zastosowana przez ekspertów metoda polegała na wzmocnieniu fundamentów i niedopuszczeniu za pomocą “zastrzyków” z cementu do pogłębiania się przechyłu budowli.

Na początku tysiąclecia zespół profesora Jamiolkowskiego dał Krzywej Wieży gwarancję na 300 lat.

 

 

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Twitter.com/PLinItalia

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij