Kraj

“To jak splunięcie mi w twarz”. Były opozycjonista przedstawia listę zarzutów prezydentowi i zwraca order

Na początku listopada do prezydenta Andrzeja Dudy trafiła przesyłka kurierska, w środku której znajdował się Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Nadawcą paczki był były działacz opozycji antykomunistycznej Andrzej Czajkowski, który przedstawił długą listę powodów swojej decyzji o zwróceniu odznaczenia.

Czajkowski był szefem Komitetu Strajkowego na Politechnice Warszawskiej podczas wydarzeń z marca 1968 roku. Za swoją działalność przeciwko władzy przez kilka kolejnych lat był prześladowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.  Za swoją postawę miał zostać odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2008 roku przez Lecha Kaczyńskiego, jednak były opozycjonista nie przyjął odznaczenia, zarzucając ówczesnej władzy nie rozpisania referendum w sprawie traktatu lizbońskiego. Przyjął go jednak po śmierci byłego prezydenta, aby oddać hołd tragicznie zmarłemu politykowi.

Swoją decyzję zmienił i na początku listopada odesłał swój Order Andrzejowi Dudzie. Czajkowski uznał, że nie będzie nosił tego odznaczenia, skoro takie samo posiada Zbigniew Niemczyk, jeden z najbogatszych Polaków, w  przeszłości współpracownik SB, który miał wielokrotnie donosić na Czajkowskiego. Były opozycjonista uznał taką sytuację jako “splunięcie mu w twarz”. Poza tym mężczyzna zarzucał prezydentowi kilka innych szkodliwych działań m.in nie odtajnienie aneksu czy nieuhonorowanie Ryszarda Kuklińskiego.

Źródło: Do Rzeczy/ Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij