Gospodarka

Polska uniezależni się energetycznie od Rosji? Amerykański sekretarz potwierdza “podejmujecie istotne decyzje”

Amerykański sekretarz ds. energetyki Rick Perry podkreślił, iż “USA jest dumne jako partner Polski”. Słowa te padły przy okazji podpisania umowy na zakup gazu ziemnego LNG pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) oraz amerykańską firmą Cheniere Marketing International LPP.

– Te decyzje, które są podejmowane w Polsce, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, będą niezwykle istotne -powiedział Rick Perry podczas spotkania z Andrzejem Dudą.

Polityk opisywał amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne jako fachowców w swojej dziedzinie, z kolei PGNiG ocenił jako “wspaniałego partnera”. Amerykański sekretarz podkreślał także, że partnerstwo z Polską jest dla USA niezwykle ważne, zwłaszcza w kontekście relacji z Unią Europejską. Perry uznał, że jest to ważny sygnał dla całej Europy, który wskazuje Staremu Kontynentowi drogę ku bezpieczniejszej pod względem energetycznym przyszłości.

– Dywersyfikacja źródeł energii równa się sile polskiej gospodarki, przywódcy tego kraju zdają sobie z tego sprawę. Chciałem skłonić głowę za to, że państwo rozumiecie, jak ważna jest dywersyfikacja. W Stanach Zjednoczonych mamy to szczęście, że możemy dostarczać tę energię, to dzięki technologii amerykańskiej, innowacji – i dzięki Bogu – te zasoby są dla nas obecnie dostępne – ocenił polityk.

Źródło: niezależna.pl Autor: JD
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij