Kraj

Prezydent Andrzej Duda odbuduje legendarny zabytek, symbol Warszawy

Prezydent Andrzej Duda ogłosi w sposób symboliczny odbudowę Pałacu Saskiego 11 listopada podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego – zapowiedział we wtorek w Poranku Rozgłośni Katolickich “Siódma 9” podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Kolarski zapytany, czy na stulecie odzyskania niepodległości stanie w Warszawie jakiś pomnik upamiętniający tę rocznicę, powiedział, że pomnikiem odzyskania niepodległości stanie się Pałac Saski, którego odbudowę zapowiedział pan prezydent, a “w sposób symboliczny ogłosi ją 11 listopada”.

“Rzecz będzie miała miejsce podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego, które rozpoczną się o godz. 12 w czasie uroczystej zmiany wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza” – dodał.

“W kolejnych tygodniach zostanie przedstawiona droga, która czeka nas do momentu, kiedy Pałac Saski zostanie otworzony. Zostaną przedstawione pewne akty prawne” – powiedział Kolarski zapytany, kiedy rozpocznie się odbudowa Pałacu Saskiego i kiedy zostanie zakończona.

Na stronie saski2018.pl przypomniano, że barokowy Pałac Saski został wzniesiony w 1661 roku – w miejscu dworu, fosy i wału Zygmuntowskiego – przez poetę Jana Andrzeja Morsztyna.

W latach 1804-16 w pałacu mieściło się Liceum Warszawskie, w którym uczył się Mikołaj Chopin, a rodzina Chopinów zamieszkiwała na II piętrze. W czasach Królestwa Kongresowego plac przed budynkiem odbywały się musztry i parady wojskowe.

Budynek podczas Powstania Listopadowego uległ zniszczeniu i został odbudowany w latach 1838-42. Wówczas powstały dwa samodzielne budynki z wewnętrznymi dziedzińcami, a główny korpus pałacu został rozebrany. Poprzez wzniesioną wówczas kolumnadę pałac został połączony z pobliskim Ogrodem Saskim. W 1864 r. Pałac Saski zakupiły rosyjskie władze wojskowe. Do 1915 r. mieścił się w nim Zarząd Warszawskiego Okręgu Wojennego.

W XX-leciu międzywojennym w Pałacu Saskim znajdował się Sztab Generalny Wojska Polskiego. W 1923 r. przed budynkiem stanął pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1925 r. pod kolumnadą umieszczono Grób Nieznanego Żołnierza. Plac przed pałacem stał się miejscem, gdzie odbywały się ważne uroczystości państwowe i kościelne.

W czasie II wojny światowej Pałac Saski zajmował Wehrmacht, a od 1940 r. plac, przy którym stał został czasowo przemianowany na Adolf Hitler Platz. 28 grudnia 1944 r. oddziały niemieckie wycofujące się z Warszawy wysadziły w powietrze Pałac Saski. Ocalały jedynie fragmenty kolumnady z Grobem Nieznanego Żołnierza.

W latach 2006-08 m.st. Warszawa przeprowadziło badania archeologiczno-architektonicznego. W 2007 r. odsłonięto część zabytkowych piwnic pałacu, które zostały wpisane do rejestru zabytków. Inwestycje wstrzymano, a pieniądze zostały przeznaczone na inne miejskie inwestycje, w tym na budowę mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Później piwnice zostały zasypane.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PD

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij