Świat

Mocne! Brytyjski dziennikarz zmienił napis na grobie Bandery “Tu spoczywa ukraiński nazista”

Graham Phillips, brytyjski dziennikarz, który w przeszłości pracował dla Russia Today, rosyjskiej tuby propagandowej, wybrał się do Monachium na grób Stepana Bandery. Na miejscu nagrał krótki film, który umieścił w sieci.

Na umieszczonym na Twitterze wideo widać, iż Phillips wdał się w ostry spór z mężczyznami, którzy oddawali hołd liderowi OUN-UPA. Po chwili “przyozdobił” grób napisałem “Tu spoczywa ukraiński nazista Stefan Bandera”.

Kim jest Graham Phillips? Mężczyzna przedstawia się jako bloger i “niezależny dziennikarz”, który relacjonuje to, co dzieje się w Rosji. W przeszłości Phillips wielokrotnie narażał się ukraińskim służbom, był nawet przez nie zatrzymany i osadzony w areszcie. Jego słowa o “niezależności” nijak się mają do współpracy z tubą propagandową Kremla, która w przeszłości często korzystała z jego usług. Phillips na Twitterze zamieścił też zdjęcia, na których prezentuje się z flagą samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej, którą Ukraina uznaje za organizację terrorystyczną.

W przeszłości Graham Phillips został nawet odznaczony medalem przez FSB, a odznaczenie przyjął z rąk byłego agenta KGB.

Aktualnie Philips próbuje nakręcać awanturę wokół grobu Bandery w Monachium. Mężczyzna opublikował w serwisie YouTube krótki filmik, w którym rozmawia z grupką osób strojących przed grobem ukraińskiego zbrodniarza z  flagami Ukrainy oraz OUN-UPA. ‘”Dziennikarz” pytał ich dlaczego oddają hołd faszyście? W odpowiedzi usłyszał, iż Bandera nie był faszystą, a jest to jedynie “rosyjski fakt historyczny”.

Phillips nie zgodził się z ich poglądami i przypomniał, że Bandera był nazistowskim kolaborantem oraz zbrodniarzem, który dopuścił się wielu barbarzyńskich czynów. Mężczyźni jednak go nie słuchali i po skończonej robocie odeszli od grobu i dziennikarza w milczeniu. Phillips uznał, iż ich milczenia oznacza ich wstyd z powodu oddania hołdu takiej osobie, jaką był Stefan Bandera.

Na tym jednak nie poprzestał. Kilka chwil później zdecydował się na zmianę przystrojenia dokonanego przez mężczyzn, którzy chcieli uhonorować lidera OUN-UPA. Materiał wrzucił na swoje konto na portalu Twitter, gdzie widać jak zrywa z grobu i okolic niebiesko-żółte i czarno-czerwone flagi. Na końcu zawiesił nad grobem napis w języku angielskim “Tu spoczywa ukraiński nazista Stefan Bandera”.

Źródło: Stefczyk.info / Twitter / YouTube Autor: JD
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij