Kraj

Uczennice “heilowały” przed obozem w Auschwitz, poniosą karę?

Sprawą trzech nastolatek, które przy bramie głównej byłego niemieckiego KL Auschwitz II-Birkenau wykonywały gest nawiązujący do nazistowskiego pozdrowienia, zajmie się prokuratura rejonowa Kraków Krowodrza – podali w czwartek oświęcimscy śledczy.

Zastępca prokuratora rejonowego w Oświęcimiu Mariusz Słomka poinformował, że doniesienie w tej sprawie złożyło we wtorek Muzeum Auschwitz. “Decyzją krakowskiego prokuratora okręgowego, jednostką, która prowadzi postępowania w tego typu sprawach, jest prokuratura rejonowa Kraków Krowodrza. Tam finalnie trafią wszystkie materiały” – powiedział.

Muzeum Auschwitz skierowało sprawę do prokuratury, gdy otrzymało od internautów informację oraz zrzut ekranu przedstawiający fotografię trzech nastolatek opublikowaną w mediach społecznościowych.

“Na zdjęciu zrobionym przed bramą główną byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-II Birkenau widać jak młode osoby wykonują gest nawiązujący do nazistowskiego pozdrowienia” – powiedział rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel.

Dyrekcja Muzeum skierowała do oświęcimskiej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa publicznego propagowania faszyzmu, za co grozi do dwóch lat więzienia, a także znieważenia miejsca pamięci, co zagrożone jest ograniczeniem wolności.

“To szokujące i bulwersujące zachowanie – szczególnie w tak tragicznym miejscu. Miejscu, gdzie w wyniku zbrodniczej ideologii niemieckiego nazizmu więziono i mordowano niewinnych ludzi. Takie zachowania, choć na szczęście niezwykle rzadkie, są szczególnie bolesne, zwłaszcza gdy dotyczą ludzi młodych. Pokazują one też z całą mocą, jak ważna jest nie tylko edukacja, właściwe wychowanie, ale i uwrażliwianie na tragedię losów wszystkich ofiar Auschwitz” – skomentował Bartyzel.

Brama główna, zwana też Bramą Śmierci, jest dla wielu osób jednym z symboli całego obozu i Zagłady. Składa się z trzech części. Część centralną stanowi wieża z bramą. Po powstaniu wiosną 1944 r. rampy kolejowej wewnątrz obozu Auschwitz II-Birkenau przez bramę przejeżdżały transporty z deportowanymi do Auschwitz. Byli to w większości skazani na zagładę Żydzi, ale również tysiące Polaków.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób, w tym blisko 500 tys. Polaków.

 

Źródło: PAP Autor: Marek Szafrański
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij