Świat

Papież: zamiast osądzać innych przyjrzyjmy się samym sobie

Podczas spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański papież mówił, że Jezus jest wolny i “nie jest ograniczony przez żadną granicę czy ogrodzenie”. Także nas – dodał Franciszek – “Jezus chce nauczyć tej wolności wewnętrznej”.

“Postawa uczniów Jezusa jest bardzo ludzka, bardzo powszechna i możemy ją odnaleźć we wspólnotach chrześcijańskich wszystkich czasów, prawdopodobnie i w nas samych. W dobrej wierze, wręcz z gorliwością chcielibyśmy chronić autentyczność pewnego doświadczenia”- zauważył. “Ale jednocześnie nadchodzi obawa przed konkurencją; to coś złego”- ostrzegł. Wtedy, wyjaśnił, pojawiają się oceny: “ten nie jest w porządku, nie jest jednym z naszych”.

Jak wskazywał papież, Jezus wzywa do tego, by nie myśleć w kategoriach: “przyjaciel- wróg, my-oni, ten kto jest środku – ten kto jest poza, moje – twoje”. Franciszek stwierdził, że trzeba mieć otwarte serce, by umieć rozpoznać obecność Jezusa i działanie Boga także “w osobach nie należących do naszego kręgu”. “Chodzi o to, by bardziej troszczyć się o autentyczność wypełnianego dobra, piękna i prawdy niż o imię i pochodzenie tych, którzy je czynią”- powiedział.

Papież apelował: “Zamiast osądzać innych, musimy zbadać samych siebie i odciąć bezkompromisowo wszystko to, co może zgorszyć osoby słabsze w wierze”.

Franciszek wyraził bliskość z ludnością indonezyjskiej wyspy Sulawesi, gdzie w wyniku piątkowego trzęsienia ziemi zginęło ponad 830 osób. “Modlę się za zmarłych, niestety licznych, za rannych i za tych, którzy stracili dom i pracę. Niech Bóg pocieszy ich i wspiera wysiłki zaangażowanych w niesienie pomocy”- dodał. Wezwał wszystkich obecnych na placu Świętego Piotra do wspólnej modlitwy w tej intencji.

Franciszek mówił również o niedzielnej beatyfikacji francuskiego księdza Jean-Baptiste’a Fouque (1851-1926) w Marsylii, gdzie – jak podkreślił – “całe życie pozostał zastępcą proboszcza”. “Piękny przykład dla karierowiczów” – dodał. Papież przypomniał, że nowy błogosławiony występował z różnymi inicjatywami pomocowymi i socjalnymi na rzecz ludzi młodych, starszych, ubogich i chorych. “Niech wzór i wstawiennictwo tego apostoła miłosierdzia wspierają nas w postawie otwartości i dzielenia się z osobami słabszymi i skrzywdzonymi”- powiedział.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Polecane artykuły

0 0

Przebrał się za klauna i włamał do firmy

Zarzuty o charakterze pedofilskim 0 0

Są wyniki sekcji zwłok zamordowanych policjantów

0 0

Pożar i eksplozje na jarmarku świątecznym w Berlinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij