Kraj

„Cała prawda o Polsce”. Bieda, rasizm i zacofanie? Anglicy nagrali film po wizycie w naszym kraju

– Uznaliśmy, że musimy powiedzieć prawdę o Polsce  na podstawie tego co widzieliśmy, a nie opierając się na tym co mówią media. Nasze własne doświadczenia, były zupełnie inne niż serwowany nam przekaz – mówi Adam, jeden z autorów nagrania.

– Bieda, zacofanie, rasizm, niebezpieczeństwo – nic z tych rzeczy, chyba byliśmy w innym kraju, a spędziliśmy tam trochę czasu. Jestem zachwycona Polską, jej kulturą i ludźmi, którzy tu żyją – wtóruje mu Corinne.

Adam i Corinne podkreślają, że przyjeżdżając do Polski starali się czerpać wiedzę także z polskich mediów i spodziewali się, że przyjadą do zabiedzonego kraju trzeciego świata. Także w Wielkiej Brytanii demonizuje się Polskę, ze względu na dużą liczbę emigrantów z tego kraju. Rzeczywistość jest zupełnie inna.

– Wszystko zweryfikowaliśmy na miejscu. Czuliśmy się jak w Disneylandzie, widzieliśmy bogate społeczeństwo, piękne zadbane miasta, szczęśliwych ludzi. Państwo tętni życiem – tu są wspaniałe restauracje, sklepy i jest w nich mnóstwo ludzi, co chyba jest najlepszym dowodem na to, że Polacy nie są biedni – mówią podróżnicy.

Wygląda na to, że Anglicy wiedzą co mówią, szczególnie o restauracjach, bo spędzili w nich mnóstwo czasu. Jak przyznali zakochali się w polskiej kuchni.

– Polska kuchnia? Wspaniała, najlepsza, cudowna –  wyznają okraszając film swoimi zdjęciami nad pierogami.

Adam I Connie nie spodziewali się, że w Polsce jest tak wspaniała baza kulinarna i mnóstwo knajpek dla wegetarian. – Polska to raj dla wegetarian i wegan, tych lokali jest tu od zatrzęsienia, a ceny dużo przystępniejsze niż np. w takim Berlinie. Poza tym porcje są dużo większe niż w Wielkiej Brytanii, jedzenie świeże, a nie tak jak u nas, że można połamać zęby. Poza tym Polacy mają genialne piwo i wódkę, której nie można nie spróbować. Poza tym jest jeszcze prawdziwy cud natury – pierogi, one są po prostu zaj…ście dobre. Poza tym Polacy to mistrzowie ciast, europejscy mistrzowie wypieków, Francuzi i Belgowie, zwyczajnie się przy nich chowają.

– Co najbardziej zachwyca w Polsce to czystość – o tak czystych podłogach, chodnikach, ulicach, czy koszach na śmieci na każdym kroku możemy tylko marzyć. I wszędzie jest mnóstwo leżaków! To prawdziwy symbol Polski i uosobienie raju – pierogi jedzone na leżakach – komentują Adam i Corinne.  

Podróżnicy rozprawiają się także z mitami o agresji i nietolerancji Polaków.

– Ludzie ostrzegali nas, że jak pojedziemy np. na warszawską Pragę to z pewnością zostaniemy okradzeni albo pobici. Nic takiego się nie stało, spotkaliśmy natomiast wielu fajnych pomocnych ludzi. Polska to ukryty klejnot, o tyle wspanialszy, że tu naprawdę nie trzeba mieć ze sobą wypchanego portfela żeby się dobrze bawić i odpocząć. Poza tym zachwyca połączenie nowoczesności i historii. I jeszcze jedno, wszystkie zarzuty o rasizm Polaków, można włożyć między bajki. Pod tym względem nie różnią się oni od innych nacji. To normalny, spokojny i tolerancyjny naród, a Polska to kraj, który warto odwiedzić.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij