Świat

Rosyjska telewizja nadała wywiad z podejrzanymi o zamach na Skripala. "Wielka Brytania zniszczyła nam życie"

W czasie wywiadu dla RT, mężczyźni utrzymywali, że do Anglii pojechali w celach turystycznych, bo “chcieli zobaczyć słynną katedrę w Salisbury”. Teraz “brytyjskie media niszczą ich życie”. 

Relacja obu mężczyzn błyskawicznie trafiła na stronę rosyjskiej agencji Sputnik, uznawanej za tubę propagandową Kremla.

W marcu były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i współpracownik wywiadu brytyjskiego Siergiej Skripal oraz jego córka Julia zostali znalezieni nieprzytomni w angielskiej miejscowości Salisbury. Władze brytyjskie oceniają, że użyto przeciwko nim bojowego środka trującego określanego nazwą Nowiczok i opracowanego w ZSRR.

W środę rosyjski prezydent Władimir Putin na transmitowanej na żywo sesji plenarnej forum gospodarczego we Władywostoku oznajmił, że władze Rosji wiedzą, kim są ludzie podejrzewani przez Brytyjczyków. Putin zapewnił, że są oni cywilami i wyraził nadzieję, że “sami się pojawią i opowiedzą o sobie”. Po wypowiedzi Putina rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wyjaśnił, że rosyjski prezydent nie komunikował się z oboma podejrzanymi. Telewizja państwowa Rossija24 poinformowała ze swej strony, że Pietrow wystąpi publicznie w przyszłym tygodniu.

Na temat Pietrowa i Boszyrowa wypowiedziała się w środę również kuzynka Julii Skripal – Wiktoria. Oświadczyła, że są oni zwykłymi ludźmi i zapewniła, że Pietrow nie jest związany ze strukturami państwowymi i że w czasie zamachu nie przebywał w Wielkiej Brytanii.

RT to wielojęzyczna stacja telewizyjna finansowana z budżetu państwa. Amerykańskie agencje wywiadowcze twierdzą, iż Kreml ściśle nadzoruje jej nadawanie, rekrutując ludzi, którzy ze względu na swoje przekonania ideologiczne mogą przekazać strategiczne przesłanie Rosji.

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w zeszłym tygodniu, że mężczyźni podejrzani przez prokuraturę o próbę zabójstwa Skripalów zostali zidentyfikowani jako oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Oceniła, że musieli oni działać za przyzwoleniem władz w Moskwie.

Wcześniej brytyjska prokuratura poinformowała o wydaniu nakazów aresztowania dwóch obywateli Rosji, Pietrowa i Boszyrowa. Jak zaznaczono, obaj wielokrotnie używali pseudonimów i fałszywych tożsamości, więc niemożliwe jest ustalenie tego, czy podane nazwiska są prawdziwe.

Zamach na Skripalów na terytorium W. Brytanii wywołał jeden z największym kryzysów dyplomatycznych w relacjach brytyjsko-rosyjskich od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 120 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym USA i większości krajów UE.

AC/inf. własne/PAP (Anna Wróbel) 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij