Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

To będzie cios dla milionów gospodarstw domowych. Drastyczne podwyżki opłat za gaz

Miało być źle, ale tego nie spodziewali się nawet posłowie opozycji. Ceny gazu w Polsce wzrosną prawie o połowę! Rząd Donalda Tuska wycofał się z tarcz osłonowych wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość. Efekty odczujemy już od 1 lipca.

Jak podają media, spółka PGNiG podniesie opłaty za gaz aż o ok. 45 proc. do 35,79 gr/kWh brutto. Poważny wzrost cen nie ominie również opłat abonamentowych, gdzie np. w grupie W-1.1 z 4,06 zł na miesiąc wzrośnie do 4,12 zł na miesiąc brutto. Daje to więc wzrost o 1,5 proc dla gazu wysokometanowego grupy E.

W podobny sposób sytuacja będzie wyglądała dla gazu zaazotowanego. W grupie LW (taryfa Z) zanotujemy wzrost ceny z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto – to podwyżka o 45 proc., zaś w podgrupie Ls (taryfa S) z 24,62 gr/kWh do 36,29 gr/kWh brutto – to z kolei podwyżka o 47 proc. Stawki opłat abonamentowych pozostaną na poziomie, na którym są dla gazu wysokometanowego.

Odbiorcy, którzy korzystają dotąd z ochrony taryfowej na gaz będą się musieli zmierzyć ze średnim wzrostem cen o ok. 45-47 proc. – podaje portal Wirtualna Polska. “Wyższe też będą stawki dystrybucyjne, bo np. opłata zmienna ma wzrosnąć o 55 proc., zaś opłata stała aż o 59 proc. Biorąc rzecz całościowo, ceny gazu wzrosną średnio o ok. 50-60 proc. w porównaniu z sytuacją w 2022 roku” – czytamy na wpl.pl.

Sprawę podwyżek ceny za gaz skomentował były szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Waldemar Buda z PiS.

To niebywałe. Jest gorzej niż się spodziewaliśmy! 45/47 proc. podwyżki za gaz od lipca!! – napisał on w serwisie X.

Źródło: Autor:
Fot. PAP/Leszek Szymański

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij