Publicystyka

1% bogaczy emituje tyle CO2, ile emituje 2/3 ludzkości. Szokujący raport

Cały zachód walczy z emisjami CO2 licząc, że w ten sposób powstrzyma zmiany klimatu. Tymczasem lewicowa organizacja Oxfam obliczyła, że najbogatszy 1% ludzkości emituje tyle samo tego gazu, co 2/3 najbiedniejszych.

Raport Oxfamu został oparty o badania Sztokholmskiego Instytutu Środowiska Naturalnego (SEI). Użyte w nim dane pochodzą z 2019 roku, gdyż świeższych nie było. 1% najbogatszych, których emisjom przyjrzeli się analitycy, objął ponad 77 milionów osób. By być zaliczonym do tej grupy, trzeba zarabiać ponad 140 tys. dolarów rocznie.

Według Oxfamu ten 1% odpowiada za 16% wszystkich emisji CO2 na skutek konsumpcji na świecie. To tyle samo, za ile odpowiada 5 miliardów najbiedniejszych ludzi stanowiących 2/3 ludzkości. Górne 10% najbogatszych odpowiada za połowę wszystkich emisji.

Oxfam twierdzi, że co roku emisje tego 1% wynoszą tyle, ile wynoszą oszczędności z miliona turbin wiatrowych. Osobie z dolnych 99% wyprodukowanie tylu emisji, za ile odpowiadają w rok miliarderzy, zajęłoby 1500 lat. Wśród ich emisji policzono nie tylko np. prywatne odrzutowce czy jachty, ale także akcje w np. koncernach naftowych. Oxfam twierdzi, że gdyby wszyscy emitowali tyle dwutlenku węgla, co górny 1%, to w 2030 roku cele wyznaczone przez Porozumienie Paryskie zostałyby przekroczone 22 razy.

Zdaniem Oxfamu pomóc mogłoby obłożenie najbogatszych podatkiem w wysokości 60%. Zebrane w ten sposób pieniądze, które obliczyli na 6,4 biliona dolarów rocznie, proponują przeznaczyć na transformację energetyczną. Proponują także system globalnej redystrybucji dochodów, tak, aby każdy człowiek miał co najmniej 25 dolarów dziennie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Oxfam Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Niemcy przywrócą pobór do wojska

0 0

Trzej 16-latkowie pobili mężczyznę. Ofiara zmarła w szpitalu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij