Wierni będą mogli zobaczyć sutannę, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko Najnowsze wiadomości z kraju

Wierni będą mogli zobaczyć sutannę, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko

Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty związane z duchownym poddane zostały konserwacji; będzie je można zobaczyć z okazji 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki – poinformował we wtorek PAP Paweł Kęska z Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki.

Przedmioty związane z ks. Popiełuszką zostały poddane konserwacji dzięki wparciu Ministerstwa Kultury oraz Polskiej Fundacji Narodowej. Znajdują się obecnie w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie.

“Na 35. rocznicę śmierci męczennika czasu komunizmu będą one umieszczone w specjalnych gablotach, aby w ważnych momentach mogły być udostępniane wiernym”- napisał w komunikacie przekazanym PAP Kęska. Specjalistyczne gabloty będą odporne na wszelkie uszkodzenia i zagwarantują odpowiednie warunki przechowywanym w nich przedmiotom.

Jak poinformował Kęska, przedmioty związane z ks. Jerzym Popiełuszką “noszą ślady dramatycznych wydarzeń z 19 października 1984 r., kiedy agenci służby bezpieczeństwa uprowadzili, a następnie w bestialski sposób zamordowali kapelana Solidarności”. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota. Po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego przedmioty te zostały przekazane Archidiecezji Warszawskiej.

“Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu” – wyjaśnił cytowany w komunikacie specjalista ds. projektów rozwoju z Muzeum Ks. Jerzego Popiełuszki. Prace konserwacyjne przeprowadziła konserwator, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego.

“Są to relikwie, a kontakt z nimi jest wstrząsający, powinny przypominać dzisiejszym pokoleniom o odpowiedzialności za bliźnich i o aktualności sporu dobra ze złem” – mówi proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Kostki ksiądz Marcin Brzeziński.

Koszt wykonania specjalnych gablot wynosi 60 tys. zł. “Z założenia nie chcemy, aby zakup finansował zewnętrzny sponsor. Zwracamy się z prośbą do zwykłych ludzi – jeśli jest to dla nich ważne, projekt zostanie ukończony” – wyjaśnił Paweł Kęska, apelując o rozpoczęcie zbiórki środków na gabloty.

Więcej informacji o projekcie na stronie: www.popieluszko.net.pl.

 

 

Źródło: PAP Autor: Grzegorz Janikowski, Stanisław Karnacewicz
Fot. wikimedia commons/CC3.0/Andrzej Iwański

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij