To największa inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce Najnowsze wiadomości z kraju

To największa inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce

Podczas, gdy kontrkandydaci Andrzeja Dudy opowiadają, jak to planują wykorzystać “zieloną energię”, rząd i prezydent nie rzucają słów na wiatr, a konsekwentnie  robią swoje. Grupa PGE otworzyła właśnie nowe farmy wiatrowe w województwie zachodniopomorskim – Starza/Rybice i  Karnice II. – Wiatraki mają łączną moc rzędu 275 GWh energii, czyli tyle, ile rocznie zużywa miasto wielkości Lublina. Ta inwestycja nie tylko poprawia bezpieczeństwo kraju, ale ma ogromne znaczenie dla regionu – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.  

Jak przekonuje wicepremier Sasin otwarcie farm wiatrowych w województwie zachodniopomorskim zapewni energię elektryczną dla ok 120 tys. gospodarstw domowych oraz pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla w skali roku o 200 tys. ton.  Inwestycja w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego to 43 turbiny o łącznej mocy zainstalowanej blisko 100 MW. Inwestycja zwiększa łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych Grupy PGE o blisko 20 proc. do 647 MW i umacnia pozycję Grupy jako największego producenta zielonej energii w Polsce

Polski rząd konsekwentnie realizuje działania zmierzające w kierunku zmniejszenia emisyjności z poszanowaniem konwencjonalnej podstawy i w dialogu ze stroną społeczną. Inwestycja w farmy wiatrowe nie tylko poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale ma też ogromne znaczenie dla regionu. To największa inwestycja w farmy wiatrowe w Polsce. W sumie 43 wiatraki, których przewidywana roczna produkcja na poziomie 275 GWh energii pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 120 tysięcy gospodarstw domowych. To tyle, ile miasto wielkości Lublina zużywa w ciągu roku – powiedział podczas otwarcia zachodniopomorskiej inwestycji Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.

W ramach inwestycji powstałej na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice zbudowano 33 wiatraki o mocy znamionowej 2 MW i 10 wiatraków o mocy 2,2 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy w postaci dwóch stacji transformatorowych. Do wykonania fundamentów wszystkich wiatraków zużyto 16.340 m³ betonu (ponad 1800 kursów betonowozów) oraz 2.120 ton stali zbrojeniowej (to więcej niż waży 8 samolotów pasażerskich Boeing 787 Dreamliner). Turbiny, każda o wadze ok. 260 ton, zostały zamontowane odpowiednio na 110 i 125 metrowych wieżach. Pracujące na nich łopaty wykonane z laminatu (mieszanki włókna szklanego i żywicy) mają średnicę 100 lub 110 metrów długości.

Oddane dzisiaj do użytku dwie nowe lądowe farmy wiatrowe sprawiły, że łączna moc  zainstalowana farm wiatrowych Grupy  PGE zwiększyła się o blisko 20 proc. do 647 MW. PGE czuje się odpowiedzialna za rozwój niskoemisyjnych projektów, które mają istotne  znaczenie dla mieszkańców naszego kraju. Równolegle w całej Polsce rozwijamy projekty fotowoltaiczne i intensywnie pracujemy nad budową farm wiatrowych na Bałtyku – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Budowa nowych farm wiatrowych – dzięki której uda się uniknąć emisji ponad 200 tys. ton dwutlenku węgla – była możliwa dzięki wygranej w 2018 r. aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii. Na potrzeby przedsięwzięcia o roboczej nazwie Klaster, obok elektrowni z infrastrukturą towarzyszącą i wyprowadzeniem mocy, powstała też trzydziestokilometrowa kablowa linia wysokiego napięcia pomiędzy Kamieniem Pomorskim i Skrobotowem. Przyczyni się ona do poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz parametrów pracy sieci dystrybucyjnej w całym regionie.

To przedsięwzięcie  jest wyjątkowo korzystne dla społeczności lokalnej. Z jednej strony chodzi o podatki, które wpływają do gminnej kasy oraz wielokilometrowe inwestycje drogowe, utwardzające istniejące nawierzchnie, które sfinansowała PGE podczas budowy farm wiatrowych. Drugim istotnym plusem dla społeczności lokalnej są pieniądze dla dzierżawców terenów, na których zbudowano wiatraki. Korzyść odniosły polskie podmioty gospodarcze. W realizacji inwestycji aktywnie uczestniczyły nasze rodzime firmy regionalne i ogólnopolskie. To szczególnie ważne w dobie kryzysu – pokonują one okres zamrożenia gospodarczego, prezentując wyjątkowo godną postawę – stawiając na wzajemny solidaryzm i wsparcie w świadczeniu wzajemnych usług i wykonawstwa. Przykładem takiej współpracy jest konsorcjum firm Elektromontaż Wschód i El-IN, które wykonały kontrakt na budowę linii wysokiego napięcia uruchamianej dzisiaj inwestycji – mówił Jacek Sasin.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Nie żyje twórca kultowej piosenki do filmu “Titanic” 0 0

Nie żyje twórca kultowej piosenki do filmu “Titanic”

Sąd nakazał odstrzał “hipopotamów Escobara” 0 0

Sąd nakazał odstrzał “hipopotamów Escobara”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij