Decyzja Turcji o otwarciu dla migrantów granicy z Grecją, nie zważając na umowę migracyjną z UE z 2016 roku, jest nie do przyjęcia i taka presja polityczna zostanie odrzucona – oznajmili szefowie MSZ państw UE w komunikacie po swym posiedzeniu w Zagrzebiu.
“UE ponownie wyraża poważne zaniepokojenie sytuacją na granicy grecko-tureckiej i zdecydowanie odrzuca wykorzystanie przez Turcję presji migracyjnej do celów politycznych” – napisali ministrowie w oświadczeniu. Zaznaczyli, że “sytuacja na granicy zewnętrznej UE jest nie do przyjęcia”.
W ich ocenie “nie należy zachęcać migrantów do próby nielegalnego przekraczania granicy lądowej ani morskiej”.
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że 29-30 czerwca w Brukseli odbędzie konferencja darczyńców na rzecz Syrii w celu zebrania funduszy dla ofiar dziewięcioletniej wojny domowej w tym kraju. Borrell dodał, że na konferencję będą zaproszone kraje zaangażowane w konflikt syryjski, odnosząc się do Turcji i Rosji.
Poinformował, że konferencja będzie czwartym takim wydarzeniem organizowanym przez UE i jej partnerów.
Specjalne spotkanie szefów dyplomacji państw unijnych w stolicy Chorwacji, która przewodniczy w tym półroczu w Radzie UE, poświęcone było konfliktowi zbrojnemu w Syrii i sytuacji na granicy Grecji z Turcją, gdzie tysiące migrantów po stronie tureckiej usiłują przedostać się do Unii Europejskiej.
Z Polski w spotkaniu w Zagrzebiu uczestniczył szef MSZ Jacek Czaputowicz.