Sondaż pokazał, co najbardziej martwi zwykłych Niemców. Wojna wcale nie jest ich największym problemem Najnowsze wiadomości ze świata

Sondaż pokazał, co najbardziej martwi zwykłych Niemców. Wojna wcale nie jest ich największym problemem

Aż dwie trzecie (67 proc.) mieszkańców RFN jest zaniepokojonych wzrostem kosztów życia – pokazały wyniki długoterminowego badania „Obawy Niemców”, zaprezentowane w czwartek w Berlinie. Rosnące ceny zajęły zdecydowanie pierwsze miejsce w rankingu problemów, jakich obawiają się aktualnie Niemcy.

Rosnące koszty życia w 2021 roku znajdowały się na drugim miejscu tej listy, wówczas wskazywało na ten punkt 50 proc. badanych. „Wtedy bardziej obawiano się wyższych podatków lub obniżonych świadczeń z powodu pandemii koronawirusa” – przypomina portal dziennika „Die Welt”.

„Ten silny wzrost, aż o 17 punktów procentowych, jest godny uwagi. Od lutego, czyli od początku rosyjskiej wojny na Ukrainie, szczególnie mocno poszybowały w górę ceny energii i żywności. Badanie pokazuje teraz, jak bardzo problem ten zajmuje obywateli” – skomentowała prowadząca badanie Grischa Brower-Rabinowitsch.

W tym roku kolejne miejsca, od drugiego do piątego, zajęły na liście obaw także kwestie związane z finansami. „Z drugiej strony, zaniepokojenie zaangażowaniem Niemiec w wojnę znalazło się dopiero na 12 miejscu z wynikiem 42 proc.” – zauważa „Welt”.

Drugie miejsce w rankingu zajęły zbyt drogie mieszkania (58 proc.), które zostały poddane badaniu w tym roku po raz pierwszy. Trzecie miejsce to obawa przed pogorszeniem się sytuacji gospodarczej (57 proc.), która w ubiegłym roku plasowała się na 10 miejscu. Obawa przed wzrostem podatków lub cięciami świadczeń z powodu pandemii Covid-19 zaniepokoiła 52 proc. badanych.

Badania te prowadzane są w Niemczech corocznie od 1992 roku na zlecenie jednego z największych w kraju ubezpieczycieli, firmy R+V Versicherung AG. W tym roku od 13 czerwca do 23 sierpnia wzięło w nich udział 2400 reprezentatywnie wybranych mężczyzn i kobiet.

„Badanie to, które powtarza corocznie wiele pytań oraz zadaje nowe, w zależności od bieżącej sytuacji, jest postrzegane przez badaczy jako mały sejsmograf, dotyczący poglądów politycznych, gospodarczych, spraw środowiska, rodziny i zdrowia z uwagi na możliwość porównania długoterminowe, na przestrzeni wielu lat” – podsumowuje „Welt”.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij