Rząd Węgier występuje w obronie pakietu ustaw antyimigracyjnych nazywanych “Stop Soros” oraz powiązanej z nim poprawki do konstytucji, bo odzwierciedlają wolę Węgrów – oznajmił w czwartek rzecznik rządu Istvan Hollik na konferencji prasowej w Budapeszcie.
Była to reakcja na decyzję Komisji Europejskiej, która postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Węgrom w związku z tym, że Budapeszt uznał wspieranie działań osób ubiegających się o azyl za przestępstwo.
W referendum z 2016 roku w sprawie obowiązkowego osiedlania na Węgrzech osób innych niż obywatele tego kraju, w wyborach parlamentarnych w 2018 r. oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju br. Węgrzy jasno dali do zrozumienia, że nie życzą sobie imigracji i chcą ochronić europejską kulturę chrześcijańską, jak również oczekują od rządu Węgier, że spełni tę ich wolę – zaznaczył Hollik.
Według niego pakiet “Stop Soros” i poprawka do konstytucji właśnie temu służą, gdyż penalizują organizowanie i finansowanie nielegalnej migracji oraz na poziomie konstytucji zakazują masowego osiedlania imigrantów. Dlatego nie dziwi, że “zwolennicy imigracji w kraju i Brukseli od początku atakują te posunięcia” – ocenił.
Jak zaznaczył, rząd zdecydowanie stoi na stanowisku, że pakiet “Stop Soros” i konstytucyjna poprawka odzwierciedlają wolę Węgrów oraz odpowiadają zapisom konwencji genewskich, układu z Schengen i konwencji dublińskiej. Dodał, że rząd jest gotów do procesu w tej sprawie.
Komisja Europejska podała w czwartek, że podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom w związku z “przepisami, które penalizują wspieranie wniosków o azyl oraz wprowadzają kolejne ograniczenia prawa do ubiegania się o azyl”.
Komisja podjęła również decyzję o wszczęciu wobec Węgier procedury naruszenia prawa unijnego “w związku z niedostarczaniem żywności dla osób oczekujących na powrót, zatrzymanych w węgierskich strefach tranzytowych na granicy z Serbią”.
KE uznała w lipcu 2018 r., że pakiet “Stop Soros” i zmiany w konstytucji są sprzeczne z prawem unijnym.
Zgodnie z przyjętym w czerwcu 2018 r. pakietem “Stop Soros” osobom, które finansują wspomaganie bezprawnej imigracji albo prowadzą taką działalność regularnie, podobnie jak tym, którzy dopuszczają się tego w celu osiągnięcia zysku materialnego albo w pasie 8 km od granicy, grozi kara do roku pozbawienia wolności. Nie można też przyjmować wniosków o azyl od osób, które przybyły na Węgry z kraju, w którym nie są narażone na prześladowania albo które dostały się na Węgry przez państwo, które zapewniłoby im odpowiednią ochronę, gdyby o nią wystąpiły. Poprawka do konstytucji stanowi zaś, że w kraju nie wolno osiedlać obcej ludności, o ile osoby te nie mają prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się.