Minister Maląg podjęła decyzję. Będzie kontrola wszystkich DPS-ów w kraju Najnowsze wiadomości z kraju

Minister Maląg podjęła decyzję. Będzie kontrola wszystkich DPS-ów w kraju

Wyniki kontroli w DPS w Jordanowie poznamy na dniach – powiedziała we wtorek szefowa resortu rodziny Marlena Maląg w Radiu Zet, odnosząc się do sprawy znęcania nad jego mieszkańcami. Dodała, że nie ma zgody na takie postępowanie.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg pytana była w Radiu Zet o sprawę znęcania się nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem.

“Nie ma zgody na takie postępowanie w żadnym wymiarze, dlatego też jest prowadzona teraz kontrola przez wojewodę małopolskiego. Wyniki tej kontroli poznamy na dniach” – przekazała Maląg. Dodała, że po zakończonej kontroli zostaną podjęte konkretne działania.

“Zresztą część działań jest podjęta, na ten moment jeszcze nie będziemy komunikować” – powiedziała. Dopytywana o to, jakie to działania, odparła, że “wojewoda podejmie działania, będzie protokół, będziemy informować”.

Maląg przypomniała, że zleciła kontrolę wszystkich DPS-ów w kraju. Dopytywana o to, kto zawinił w przypadku Jordanowa – czy było to starostwo, czy może wojewoda, stwierdziła, że taka ocena będzie możliwa po zakończonej kontroli.

Portal Wirtualna Polska opublikował w poniedziałek artykuł, w którym napisał o przypadkach znęcania się nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem, którego miały się dopuszczać zakonnice prezentki prowadzące placówkę oraz pracownicy. Wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem – to tylko niektóre kary wymierzane dzieciom z niepełnosprawnościami, o których czytamy na portalu. Informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi w Jordanowie ujawniły portalowi pracownice DPS-u i rodzice dzieci po tym, jak jedna z sióstr miała pobić 13-letnią dziewczynkę.

Jak podał portal, prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej postawiła już zarzuty opisanej w tekście siostrze Albercie oraz jej przełożonej, dyrektorce DPS siostrze Bronisławie.

Doniesieniami o dramacie podopiecznych DPS pod Krakowem zajął się także Rzecznik Praw Obywatelskich.

W związku z sytuacją w sprawie Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek przekazała w poniedziałek PAP swoje oświadczenie. Zaznaczyła w nim, że jest “głęboko wstrząśnięta zarzutami, które dotyczą Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Jordanowie”.Zapewniła, że zależy jej “na jak najszybszym, rzetelnym i pełnym wyjaśnieniu tej sprawy”.

Źródło: PAP Autor: Szymon Zdziebłowski
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij