Który kraj najbardziej spóźnia się z realizacją KPO? Będziecie zaskoczeni Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Który kraj najbardziej spóźnia się z realizacją KPO? Będziecie zaskoczeni

Holandia otrzymała we wtorek swoją pierwszą płatność z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w wysokości1,3 mld euro. Czyni to Szwecję najbardziej spóźnionym krajem, bo choć to Holandia złożyła plan jako ostatnia, to Sztokholm nie wnioskował nawet jeszcze o płatność.

Holenderski KPO opiewa na 5,4 mld euro bezzwrotnego wsparcia. Haga nie skorzystała z puli pożyczkowej oferowanej w ramach funduszy odbudowy, dlatego też m.in. wartość holenderskiego planu stanowi zaledwie 0,5 proc. PKB kraju. Dla porównania 60 mld euro, które z funduszu odbudowy może otrzymać Polska, stanowi blisko 8 proc. PKB, 195 mld euro przyznanych Włochom daje ponad 9 proc. włoskiego PKB, a 160 mld euro przyznanych Hiszpanom – ponad 11 proc. hiszpańskiego PKB. Niewiele większą wartość od KPO Holandii ma za to szwedzki plan, który ma wartość 0,6 proc. PKB tego kraju. Najmniej warte jest KPO duńskie, bo stanowi zaledwie 0,4 proc. PKB.

Holandia łącznie ma otrzymać pieniądze w pięciu transzach. Tak jak w przypadku innych krajów dostanie płatności po zrealizowaniu zadeklarowanych w KPO reform i projektów. Poza celami związanymi z transformacją klimatyczną i cyfrową Holandia zapowiedziała w ramach swojego planu zmiany związane z przeciwdziałaniem unikaniu płacenia podatków oraz praniu pieniędzy. Obejmą one m.in. wprowadzenie dodatkowego podatku u źródła od dywidend i zwiększenie możliwości prowadzenia dochodzeń finansowych.

Pierwszy przelew dla Holandii oznacza, że krajem najbardziej opóźnionym w realizowaniu KPO jest Szwecja. Choć to Haga złożyła plan jako ostatnia stolica w UE, to Sztokholm do tej pory nie złożył wniosku o żadną płatność. Nie otrzymał także zaliczki, którą KE przyznawała za uzupełnienie w terminie KPO o rozdział dotyczący energetycznego instrumentu RePowerUE (taką zaliczkę dostały za to Węgry, którym KE blokuje zwykłe płatności w związku z problemami z praworządnością).

Krajem najbardziej zaawansowanym w realizowaniu swoich planów – a więc mającym największe szanse na wykorzystanie pełnej puli przyznanych środków – jest Dania, która wypełniła już 46 proc. tzw. kamieni milowych. Drugie w kolejności są Włochy, które zrealizowały 37 proc. zobowiązań.

Polska wypełniła 12 proc. celów przewidzianych w KPO. 13 września złożyła wniosek o drugą i trzecią transzę pieniędzy o wartości 9,4 mld euro.

Fundusz odbudowy został ustanowiony w 2021 r. w odpowiedzi na gospodarcze skutki pandemii. Kraje mogą wydatkować pieniądze z niego do sierpnia 2026 r.

Źródło: PAP Autor: Z Brukseli Magdalena Cedro
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Polska uczelnia w czołówce światowego rankingu 0 0

Polska uczelnia w czołówce światowego rankingu

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij