Czegoś takiego NATO nigdy nie doświadczyło. Premier Japonii może przejść do historii Najnowsze wiadomości ze świata

Czegoś takiego NATO nigdy nie doświadczyło. Premier Japonii może przejść do historii

Historia nie zna takiego przypadku, żeby japoński premier uczestniczył w szczycie NATO. To może niedługo ulec zmianie, ponieważ – jak informuje stacja NHK – szef japońskiego rządu Fumio Kishida rozważa udział w najbliższym szczycie Sojuszu.

Fumio Kishida może być pierwszym premierem Japonii, który weźmie udział w szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według stacji telewizyjnej NHK, taki krok jest rozważany przez japońskiego polityka. Gdyby do wspomnianej sytuacji doszło, Kishida miałby omówić sytuację wokół Ukrainy, działania Chini i Korei Północnej oraz przybliżyć plany swojego kraju, by radykalnie wzmocnić jego zdolności obronne.

Jednym z tematów poruszonych na czerwcowym szczycie w Madrycie może być kwestia przystąpienia do Sojuszu Finlandii i Szwecji. W maju oba kraje wystąpiły z oficjalnym wnioskiem o przystąpienie do NATO. Ewentualne rozszerzenie szeregów Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego nie spodobało się Władimirowi Putinowi. Prezydent Rosji ostrzegł, że Moskwa będzie reagowała na rozbudowę infrastruktury wojskowej NATO w pobliżu granic Rosji. Jednocześnie oznajmił, że ewentualne dołączenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Rosji, gdyż nie mają z tymi państwami problemów. Jednak tuż po złożeniu przez Finlandię wniosku o dołączenie do NATO, kraj ten został odcięty od rosyjskiego gazu.

Przeszkodą, która stoi na drodze do rozszerzenia Sojuszu, jest Turcja. Prezydent tego kraju Recep Erdogan zarzuca Finlandii i Szwecji powiązania z organizacjami uznanymi przez Turcję za terrorystyczne. Zdaniem Erdogana, nie można przyjąć do Sojuszu nowego państwa, jeśli sprzeciwia się temu, któryś z członków. Warunkiem, który postawił turecki przywódca, jest określenie przez oba kraje swojego stanowiska wobec organizacji terrorystycznych.

Szczyt NATO zaplanowano na 28-30 czerwca w Madrycie. Według nieoficjalnych doniesień, uczestnicy spotkania mają przyjąć nową koncepcje strategiczną oraz omówić kwestie wzmocnienia Sojuszu i implikacje globalne zmian klimatycznych dla sektora bezpieczeństwa.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij