Świat

Żarty się skończyły. USA stworzyły międzynarodową koalicję do pilnowania Morza Czerwonego

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin ujawnił, że powstała międzynarodowa koalicja, która będzie pilnować żeglugi na Morzu Czerwonym. To odpowiedź na ataki ruchu Huti.

Ruch Huti to islamistyczna organizacja wspierana przez Iran, która walczy w Jemenie z rządzem i z interweniującymi państwami arabskimi. Po ataku Hamasu na Izrael i inwazji na Strefę Gazy, włączyli się do tego konfliktu, atakując Izrael rakietami.

Przede wszystkim Huti atakują jednak statki płynące po Morzu Czerwonym. Oficjalnie twierdzą, że ich celem są statki płynące do lub z Izraela lub należące do tego państwa, ale nie we wszystkich atakach była to prawda. Przez Morze Czerwony przepływa ok. 10% światowego handlu, a niektórzy armatorzy już wycofali się z tej trasy, co może mieć wpływ na światowe ceny i dostępność ważnych towarów, jak ropa czy zboże.

Austin udał się ostatnio do Bahrajnu, gdzie znajduje się kwatera US Navy na Bliskim Wschodzie. Zapowiedział tam rozpoczęcie międzynarodowej operacji, która ma zapewnić bezpieczeństwo szlakom morskim przez Morze Czerwone. Oprócz USA i Bahrajnu w operacji Strażnik Dostatku wezmą udział także Kanada, Francja, Włochy, Holandia, Norwegia, Seszele i Hiszpania.

Ich okręty będą prowadzić wspólne patrole w południowej części Morza Czerwonego i w Zatoce Adeńskiej. Amerykańskie okręty robią to już od jakiegoś czasu, niszcząc drony i rakiety Huti i pomagając zaatakowanym statkom. Austin stwierdził jednak, że „to międzynarodowe wyzwanie, które wymaga wspólnego działania”.

Podczas wizyty w Izraelu Austin otwarcie oskarżył Iran, że stoi za tymi atakami. Nie byłby to pierwszy raz. Pod koniec lat osiemdziesiątych US Navy osłaniała kuwejckie tankowce przed atakami Iranu. Kiedy ich fregata weszła na irańską minę, rozpoczęli operację Modliszka. W jej ramach w jeden dzień zniszczyli dwie platformy morskie wykorzystywane przez irańskie wojsko, zatopili jedną fregatę i ciężko uszkodzili drugą, a także zatopili jedną kanonierkę i trzy motorówki.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij