Świat

Zamek Mozarta został wystawiony na sprzedaż

Zamek Stuppach został wystawiony na sprzedaż. Ma związek z najsłynniejszych dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Zamek Stuppach jest położony w pobliżu znanego austriackiego kurortu narciarskiego Semmering. Jego budowa rozpoczęła się w 1130 roku. W XV i XVII wieku przeszedł częściowe przebudowy. Przed wojną padł ofiarą pożaru, a po wojnie mieściły się w nim mieszkania komunalne. Dzisiaj jest jedną z niewielu budowli tego typu w dolnej Austrii, które są w prywatnych rękach.

Zamek ten jest najbardziej znany ze swoich związków z Mozartem. Jego właściciel, hrabia Franz von Walsegg, zamówił u genialnego kompozytora skomponowanie mszy pogrzebowej dla jego zmarłej żony. Gdy Mozart zaczął tworzyć Requiem d-moll, sam był już bardzo chory i okazało się, że była to jego ostatnia kompozycja, dokończyli ją jego przyjaciele.

Schuppach często bywa nazywany „zamkiem Mozarta”, ale kompozytor nigdy w nim nie mieszkał. Budowla ta na przestrzeni wieków była jednak odwiedzana przez wiele innych słynnych osób. Wśród jego gości był m.in. cesarz Napoleon Bonaparte, papież Pius VI, księżniczka Izabela czy cesarz Franciszek I Lotaryński.

Sam zamek ma 4 piętra i 50 pomieszczeń. Wśród nich są takie udogodnienia, jak kino czy biblioteka. Znajduje się w nim także kaplica i lochy.
Zamek wkrótce trafi na aukcję. Będzie sprzedany przez specjalizujący się w sprzedaży nieruchomości dom aukcyjny Sotheby’s International Realty. Przyjmowanie ofert rozpocznie się 1 grudnia. Gdy poprzednim razem był na sprzedaż, żądano za niego 13 milionów dolarów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. C.Stadler/Bwa CC BY-SA 4.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij