Świat

“Argentyński Trump” wygrał wybory prezydenckie

Javier Milei został nowym prezydentem Argentyny. Polityk, który bywa nazywany „argentyńskim Trumpem”, zapowiada głębokie zmiany.

Milei z wykształcenia jest profesorem ekonomii, przez ponad dwie dekady wykładał makro-, mikroekonomię, matematykę ekonomii i ekonomię wzrostu. Oprócz tego pracował dla prywatnych firm i rządów, pisał książki o ekonomii i prowadził programy w radiu i telewizji. |

Jego dotychczasowa kariera polityczna była krótka. W 2020 wstąpił do libertariańskiej partii Avanza Libertad, a rok później został posłem. W parlamencie zasłynął głównie z braku aktywności i częstych nieobecności. W sierpniu zaskoczył, zdobywając 30% w prawyborach prezydenckich.

Po przeliczeniu 98% głosów w drugiej turze Milei zdobył 55,8%, co oznacza, że zostanie kolejnym prezydentem Argentyny. Jego rywalem był dotychczasowy minister gospodarki Sergio Massa.

Prezydent-elekt zapowiedział już szereg ważnych zmian w kraju. Ostrzegł, że wobec panującego w Argentynie kryzysu zmiany te będą drastyczne, gdyż nie ma czasu na ich stopniowe wprowadzanie. Jego zdaniem te zmiany spowodują jednak, że Argentyna „wróci do grona światowych potęg”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Juan Ignacio Roncoroni

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij