Kraj

Za Łukaszenki jak za cara? Władze Białorusi aresztowały katolickiego księdza

Ksiądz Henrych Akałatowicz z parafii w Wołożynie niedaleko od Mińska na Białorusi został zatrzymany w ramach sprawy o zdradę stanu – twierdzi, opierając się na źródłach, niezależny kanał katolicki w Telegramie “Chryscijanska Wizja”. Mężczyzna ma poważne problemy ze zdrowiem.

Jak pisze portal “Nasza Niwa”, Akałatowicz jest proboszczem parafii pw. św. Józefa w Wołożynie.

“Chryscijańska Wizja” podaje informację o sprawie, powołując się na anonimowe źródła. Według nich Akałatowicz został zatrzymany w ramach sprawy, dotyczącej “zdrady stanu” i może być kolejnym duchownym, którego dotknęły represje polityczne.

Białoruski kodeks karny przewiduje w przypadku tego artykułu karę pozbawienia wolności od siedmiu do piętnastu lat.

Media zwracają uwagę, że duchowny ma poważne problemy ze zdrowiem, m.in. przeszedł niedawno zawał. Miał też operację żołądka w związku z chorobą onkologiczną.

Duchowny sprawuję posługę kapłańską jeszcze od czasów ZSRR, gdy potajemnie przyjął święcenia. Jak pisze Nasza Niwa, był wielokrotnie karany grzywną w czasach radzieckich, m.in. w 1984 r. – za odwiedzenie Katynia.

Źródło: PAP Autor:
Fot. PAP/EPA/ALEXANDER DEMYANCHUK /

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij