Świat

1400 trzęsień ziemi w 24 godziny. Teraz mieszkańcy czekają na erupcję wulkanu

W pobliżu islandzkiego miasta Grindavik odnotowano 1400 trzęsień ziemi w 24 godziny. Służby obawiają się, że to oznacza, że wkrótce nastąpi erupcja wulkanu.

Aktywność sejsmiczna na półwyspie Reykjanes, na którym leży Grindavik, zaczęła się 25 października. Codziennie odnotowywano setki małych wstrząsów, a ziemia podniosła się o ok. 9 cm. Od środy do czwartku odnotowano aż 1400 wstrząsów w 24 godziny, z których dwa przekroczyły magnitudę 5, a co najmniej siedem 4,5.

Islandzkie biuro meteorologiczne podejrzewa, że powoduje je magma, która porusza się pod ziemią w pobliżu wulkanu Fagradalsfjall. Zauważają, że podobne wstrząsy odnotowano w 2021 roku, przed erupcją tego wulkanu w 2021 roku, która potrwała aż pół roku.
W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy. Okoliczni mieszkańcy są zachęcani do ewakuacji, chociaż ta nie jest jeszcze obowiązkowa. Równocześnie naukowcy blisko monitorują sytuację, chcąc przewidzieć, kiedy dojdzie do erupcji.

Ich zdaniem erupcja może nastąpić trzy-cztery kilometry od słynnego uzdrowiska-spa Blaa Lonio. To uzdrowisko jest znane z gorących wód bogatych w minerały i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Islandii.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. Bjoertvedt

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij