Świat

Nurek znalazł pod wodą skarb – dziesiątki tysięcy starożytnych monet

Z dna morza wyciągnięto dziesiątki tysięcy starożytnych monet. Odnalazł je przypadkowo nurek.

Odkrycia dokonano w pobliżu Sardynii, niedaleko miasta Arzachena. Nurkujący tam mężczyzna zauważył, że coś pobłyskuje metalicznie na polu wodorostów. O swoim odkryciu powiadomił stosowne władze.

Ministerstwo Kultury Włoch poinformowało, że na miejsce wysłano nurków z departamentu archeologii podwodnej. Asystowali im nurkowie z policji granicznej, a także straży pożarnej. We wskazanej lokacji dokonali niezwykłego odkrycia. Znaleźli tam bowiem tysiące starożytnych monet.

Ministerstwo ujawniło, że znalezione monety pochodzą z czwartego wieku naszej ery. Wiedzą to, bowiem zachowały się w znakomitym stanie, a nawet na tych, które woda uszkodziła, nadal widać inskrypcje. Na razie nie wiadomo, ile monet znaleźli nurkowie. Na podstawie ich wagi ministerstwo szacuje, że jest ich od 30 do 50 tysięcy

Ministerstwo ujawniło, że monety znaleziono głównie w piasku, między polem wodorostów i plażą. Biorąc pod uwagę miejsce odnalezienia skarbu i ukształtowanie terenu, archeolodzy podejrzewają, że wypadły ze statku, którego wrak ich zdaniem może znajdować się w pobliżu.

Luigi La Rocca z departamentu archeologii Sardynii powiedział mediom, że to największe odkrycie tego typu od lat. Dodał, że jego dokonanie jest „kolejnym dowodem na bogactwo i ważność archeologicznego dziedzictwa, które dno morskie, przekraczane od najdawniejszych epok przez ludzi i towary, nadal trzyma i chroni”.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij