1 listopada Kraj

Czy 1 listopada katolik ma obowiązek iść na mszę?

W uroczystość Wszystkich Świętych – 1 listopada – Kościół katolicki dziękuje Bogu za zastępy świętych, a wierni przypominają sobie o własnym powołaniu do świętości. Tego dnia katolika ma obowiązek uczestnictwa w mszy św. w świątyni lub na cmentarzu.

W Kościele katolickim 1 listopada obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wszystkich, którzy odeszli z tego świata i są już w wieczności z Bogiem.

Jest to jedno z pięciu wskazanych przez Konferencję Episkopatu Polski świąt kościelnych, (Kodeks Prawa Kanonicznego wymienia więcej), które wierni w naszym kraju są zobowiązani obchodzić. Oznacza to, że 1 listopada osoby ochrzczone mają obowiązek uczestniczyć w mszy św. Mogą to uczynić w świątyni lub w mszach św. celebrowanych na cmentarzach.

W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył liturgii w kościele św. Grzegorza Wielkiego i poprowadzi procesję żałobną na Cmentarzu Wolskim – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach będzie przewodniczył bp Piotr Jarecki. Liturgia rozpocznie się o godz. 12.30 w kościele św. Karola Boromeusza, a po niej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych na cmentarz Powązkowski.

Również 1 listopada o godz. 11.30 w stołecznym kościele św. Ignacego z Loyoli zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem bp. Michała Janochy, połączona z procesją na Cmentarzu Północnym na Wólce Węglowej.

Bp Rafał Markowski będzie przewodniczył o godz. 13.00 mszy świętej w kościele św. Katarzyny na Służewie, a następnie poprowadzi procesję żałobną na cmentarzu przy kościele.

W tym roku, w uroczystość Wszystkich Świętych, w diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński będzie modlił się o godz. 13.00 na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie. W czterech zbiorowych mogiłach spoczywa tam kilkuset żołnierzy pułków walczących o miasto w dniach 13-16 sierpnia 1920 roku. 13 czerwca 1999 roku cmentarz nawiedził papież Jan Paweł II.

Na Cmentarzu Bródzieńskim w Warszawie (który jest jedną z największych nekropolii nie tylko w Polsce, ale i w Europie, jeśli chodzi o liczbę pochowanych tam osób), w kościele drewnianym 1 listopada – mszę św. za wszystkich zmarłych będzie sprawował o godz. 12.00 bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. Po niej poprowadzi on procesję alejkami cmentarza z modlitwą za zmarłych.

W Krakowie kardynał Stanisław Dziwisz odprawi mszę św. z procesją do grobów w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach o godz. 17.00.

W archidiecezji warmińskiej abp Józef Górzyński będzie modlił się o godz. 12.00 na cmentarzu Komunalnym w Olsztynie. Po liturgii poprowadzi procesję żałobną z modlitwą za zmarłych. Bp Janusz Ostrowski będzie przewodniczył eucharystii na cmentarzu Komunalnym k. Dywit.

Kard. Grzegorz Ryś w uroczystość Wszystkich Świętych będzie modlił się w intencji zmarłych osób w kryzysie bezdomności o godz. 18.00 na łódzkim cmentarzu dla osób bezdomnych przy ul. Zakładowej 4.

Na cmentarzach poznańskich nabożeństwa rozpoczną się o godz. 15.00. Na cmentarzu miłostowskim będą miały miejsce dwa nabożeństwa: jedno w części od ul. Gnieźnieńskiej i drugie od ul. Warszawskiej.

Za zmarłych Kościół katolicki szczególnie modli się 2 listopada w dzień wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych.

Tego dnia kard. Nycz poprowadzi o godz. 18.00 procesję żałobną do krypt archikatedry warszawskiej, gdzie pochowani są m.in. arcybiskupi warszawscy i książęta mazowieccy. O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem kard. Nycza.

W archidiecezji krakowskiej msza św. połączona z procesją do grobów królewskich i modlitwą w intencji zmarłych spoczywających w Katedrze Wawelskiej odbędzie się o godz. 16.30.

W katedrze poznańskiej, abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył mszy św. połączonej z procesją wewnątrz świątyni i modlitwą w krypcie katedralnej o godz. 8.00.

Gdyńskie zaduszki morskie, czyli modlitwa za zmarłych ludzi morza – marynarzy, portowców i tych, którzy nie powrócili z morza – organizowana przez Duszpasterstwo Ludzi Morza Stella Maris, odbędzie się 2 listopada o godz. 17.00 na Cmentarzu Witomińskim przy grobach marynarzy m/s Busko Zdrój.

VIII Darłowskie Zaduszki Morskie odbędą się natomiast 12 listopada. Rozpocznie je wspólna modlitwa w kościele w Darłówku, bezpośrednio po mszy św. o godz. 16.00. Następnie w porcie odbędzie się tradycyjny marsz pamięci ludziom morza. Na zakończenie, przy pomniku “Nie wrócili z morza”, zostaną zapalone lampiony i złożone na wodzie wianki z żywych kwiatów, przy asyście statku m/t “Franek”.

Msza św. za zmarłych biskupów i kanoników warmińskich kapituł odbędzie się 3 listopada 2023 roku w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 18.00.

Tego samego dnia odbędą się “Zaduszki chełmżyńskie” w bazylice Trójcy Świętej w Chełmży. W czasie muzycznego rozważania, które rozpocznie się o godz. 19.00, można będzie usłyszeć duet “Armonia di cuori” oraz chór Święta Cecylia. Rozważania ks. Pawła Murawskiego przeczyta Beata Widomska.

Zgodnie z decyzją Penitencjarii Apostolskiej, odpust zupełny za wiernych zmarłych można uzyskać od 1 do 8 listopada pod zwykłymi warunkami: nawiedzając kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając “Ojcze Nasz”, “Wierzę w Boga” i modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, poza modlitwą, dusze zmarłych można wesprzeć poprzez uczynki miłości, praktykę postu, ofiarowanie w ich intencji codziennego cierpienia, trudności czy choroby.

Źródło: PAP Autor: Magdalena Gronek
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij