TVN będzie musiał zapłacić Kraj

TVN będzie musiał zapłacić za przerwanie “Faktów”. Jest kara od KRRiT

W wyniku przeprowadzonego postępowania z urzędu, Przewodniczący KRRiT podjął decyzję o ukaraniu stacji TVN za przerwanie reklamą serwisu informacyjnego “Fakty” w dniu 23 czerwca 2023 r. – poinformowała w środę KRRiT w przesłanym PAP komunikacie. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wymierzył karę pieniężną w wysokości 80 000 zł, poinformowano.

 

TVN będzie musiał zapłacić. Jest kara od KRRiT

Zaznaczono, że “w toku postępowania ustalono, że w trakcie emisji audycji +Fakty+ 23.10.2023 r. doszło do naruszenia art. 16a ust. 6 pkt 1 ustawy o radiofonii i telewizji”. Przypomniano, że zgodnie z art. 16a ust. 6 pkt 1 ustawy nie można przerywać serwisów informacyjnych w celu nadania reklam lub telesprzedaży.”Ten bezwzględny zakaz stanowi jedną z podstawowych zasad prawa reklamy i ma na celu ochronę widza przed nadmierną ekspozycją przekazu handlowego. Ma zapewnić równowagę pomiędzy potrzebami nadawców, interesem reklamodawców oraz dobrem widza i jego prawem do niezakłóconego odbioru, określonych przez ustawodawcę kategorii audycji” – napisano.

 

W komunikacie zaznaczono, że “przy ustalaniu wysokości kary pieniężnej Organ kierował się przesłankami określonymi w art. 53 ust. 1 ustawy, tj. zakresem i stopniem szkodliwości naruszenia, dotychczasową działalnością Nadawcy oraz jego możliwościami finansowymi”.

 

“Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy, jeżeli nadawca narusza obowiązek wynikający m.in. z przepisów art. 16a ustawy, Przewodniczący Krajowej Rady wydaje decyzję nakładającą na nadawcę karę pieniężną w wysokości do 50 proc. rocznej opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do rozpowszechniania programu drogą rozsiewczą naziemną” – przypomniano.

 

“Biorąc powyższe pod uwagę oraz roczne przychody Nadawcy i aktualny cennik biura reklamy TVN Media, gdzie koszt 30-sekundowej reklamy po emisji “Faktów” wynosi do 86 500 zł netto, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wymierzył karę pieniężną w wysokości 80 000 zł. Wydanie decyzji o ukaraniu w przypadku takiego naruszenia jest według prawa obligatoryjne” – poinformowano.

 

Szczegółowe uzasadnienie decyzji można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/krrit/tvn-sa-ukarany-za-przerwanie-reklama-serwisu-informacyjnego-fakty

 

Źródło: PAP Autor: Anna Kruszyńska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij