Polska najmniej rasistowskim krajem UE Kraj

Polska najmniej rasistowskim krajem UE

Agencja Praw Podstawowych UE (FRA) opublikowała w środę wyniki badań przeprowadzonych w kilkunastu krajach członkowskich dotyczące rasizmu wobec osób czarnoskórych. W Niemczech 76 proc. respondentów zadeklarowało, że byli dyskryminowani w ciągu ostatnich pięciu lat ze względu na kolor skóry, pochodzenie lub religię, w Austrii odsetek ten wyniósł 72 proc. Z kolei w Polsce – 20 proc.

Średnio we wszystkich 13 krajach UE, gdzie przeprowadzono badanie, 45 proc. respondentów zadeklarowało, że doświadczyło dyskryminacji. Przy czym w Polsce (20 proc.), Szwecji (25 proc.) i Portugalii (26 proc.) odsetek takich odpowiedzi był najniższy.

Na drugim końcu skali są Niemcy (76 proc.) i Austria (72 proc.).

Według raportu FRA, problem ten znacznie się nasilił z poprzednim badaniem z 2016 roku. Wówczas średni odsetek respondentów, którzy stwierdzili, że doświadczyli dyskryminacji wyniósł 39 proc.

Dyrektor FRA Michael O’Flaherty określił ten trend jako “szokujący”. Zaapelował do państw członkowskich UE, by zagwarantowały “osobom pochodzenia afrykańskiego możliwość korzystania ze swoich praw – bez rasizmu i dyskryminacji”.

Zobacz też:

Burmistrz Londynu został oskarżony o rasizm. Poszło o zdjęcie na stronie internetowej

Źródło: PAP Autor: Artur Ciechanowicz
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij