Tak będzie wyglądał rząd Donalda Tuska? Media ujawniają nazwiska Kraj

Tak będzie wyglądał rząd Donalda Tuska? Media ujawniają nazwiska

Tak będzie wyglądał rząd Donalda Tuska? Media ujawniają nazwiska

Tak będzie wyglądał rząd Donalda Tuska? Media ujawniają nazwiska, a Tusk zapowiada, że “wspólnie z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie”.

Wspólne oświadczenie liderów Koalicji Obywatelskiej – Donalda Tuska, Trzeciej Drogi – Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Nowej Lewicy – Włodzimierza Czarzastego miało miejsce w Sejmie.

– Dzisiaj wspólnie z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie – oświadczył Tusk.

Jak dodał, “to jest ważna informacja w dniu, w którym prezydent Andrzej Duda rozpoczyna konsultacje z ugrupowaniami, które weszły do parlamentu w tych wyborach”.

We wtorek rozpoczynają się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym Sejmie. Na godz. 12 zaplanowano spotkania z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, natomiast na godz. 14 konsultacje z KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.

Spotkania z prezydentem będą kontynuowane w środę – tego dnia Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami KKW Trzecia Droga Polskie Stronnictwo Ludowe – Polska 2050 Szymona Hołowni (godz. 11), KW Nowa Lewica (godz. 13) i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (godz. 15).

Skład rządu Tuska

Jednocześnie tego samego dnia media (m. in. Onet i Rzeczpospolita) ujawniają potencjalny skład przyszłej rady ministrów w rządzie, którego premierem ma być Tusk.

– (…) Pewna jest koncepcja jednego wicepremiera, którym prawdopodobnie zostanie Władysław Kosiniak-Kamysz, mający zostać ministrem gospodarki. Stanowisko marszałka Sejmu przypadnie komuś z Polski 2050 lub Lewicy. – Marszałkiem chce zostać zarówno Szymon Hołownia, jak i Włodzimierz Czarzasty – mówi nam rozmówca z Lewicy. Marszałkiem Senatu chciałby pozostać Tomasz Grodzki, ale swoje ambicje ma również Małgorzata Kidawa-Błońska – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Dziennikarze “Rzepy” sugerują, że ich ustalenia nie są jeszcze pewne i będą podlegały konsultacjom. Jednocześnie dodają, że dysponująca większością 248 mandatów koalicja złożona z KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy podjęła już pewne ustalenia i zgodziła się, że kandydatem na premiera będzie Tusk.

– To ma być jego autorski rząd – sugerują.

W dalszej części tekstu autorzy tekstu w “Rzepie” piszą, iż szefem MSZ ma zostać Barbara Nowacka, a Adam Szłapka ma objąć tekę ministra obrony.

Jednocześnie Onet podaje, że ministrem finansów miałby zostać Mateusz Szczurek, który zajmował już to stanowisko w latach 2013-2015, w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Propozycję powrotu do rządu miała też otrzymać Elżbieta Bieńkowska, była minister rozwoju regionalnego, a potem wicepremier i minister infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.

– Ministerstwem Aktywów Państwowych miałby kierować Bartłomiej Sienkiewicz. Zadaniem Sienkiewicza byłoby oczyszczanie spółek Skarbu Państwa z ludzi PiS – czytamy w tekście.

Według przecieków Onetu, szefem ministerstwa sprawiedliwości miałby zostać Krzysztof Brejza, który objąłby też stanowisko prokuratora generalnego.

– Brejza ma obecnie rozważać czy przyjąć tę ofertę – czytamy.

– Koalicjantom Tusk ma być gotów oddać sześć-siedem resortów, plus liczne stanowiska wiceministrów. PSL chce obsadzić Ministerstwo Rolnictwa – szefem resortu mógłby zostać Zbigniew Ziejewski lub Stefan Krajewski. Kosiniak-Kamysz zostałby ministrem gospodarki, a Tusk ma oferować PSL również resort pracy – informuje “Rzeczpospolita”.

W dalszej części tekstu dziennikarze relacjonują spór o inne resorty, m. in. o ministerstwo edukacji, którym chciałaby zarządzać Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, co jednak nie podoba się PSL-owi. Inni kandydaci na stanowisko szefa tego resortu to Katarzyna Lubnauer i… Kinga Gajewska.

– Ministrem kultury miałaby zostać współpracowniczka Rafała Trzaskowskiego, wiceprezydent stolicy Aldona-Machnowska Góra. Z kolei szefową Kancelarii Premiera ma być Wioletta Paprocka-Ślusarska, prawa ręka Rafała Trzaskowskiego, która kierowała też sztabem wyborczym KO.  Lewica ma obsadzić Ministerstwo Cyfryzacji – ministrem ma być Krzysztof Gawkowski – czytamy w tekście “Rzeczypospolitej”.

Według innych ustaleń Onetu, Polsce 2050 Szymona Hołowni miałby przypaść fotel wicepremiera i Ministerstwo Klimatu, albo “nowy resort odpowiedzialny za ekologię, zieloną energię i zrównoważony rozwój”.

Źródło: Stefczyk.info za RP/Onet/PAP Autor: red.
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij