Kraj

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zabezpieczone przez rząd. Ważna uchwała

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zabezpieczone przez rząd

Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 zabezpieczone przez rząd. We wtorek przyjęto uchwałę przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego ws. ustanowienia programu wieloletniego “Budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” na lata 2023-2027 – poinformowało MKiDN.

Jak wyjaśniono, “program zakłada powstanie plenerowego muzeum, w którym przedstawiona zostanie historia Westerplatte ze szczególnym uwzględnieniem dziejów Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz Wojny (Kampanii Polskiej) 1939 r.”

“Ponadto program zakłada rewitalizację Pola Bitwy na Westerplatte, które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, tak w Polsce, jak i na świecie, miejsc związanych z II wojną światową. Dla Polaków to miejsce narodowej pamięci” – podkreślono w komunikacie MKiDN.

Dodano, że “pola bitew, na których rozegrały się walki mające szczególne znaczenie dla historii oraz pamięci zbiorowej narodów, otaczane są przez państwo polskie specjalną opieką”. “Ochrona oraz właściwe zagospodarowanie Pola Bitwy na Westerplatte ma na celu zachowanie unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza” – zaznaczono.

Przekazano, że “terenem działań inwestycyjnych będzie m.in. obszar, na którym znajduje się część zabudowy dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej”.

“Szacuje się, że planowane inwestycje, w tym w szczególności odtworzenie wybranych historycznych budowli, rewaloryzacja, remonty konserwatorskie ocalałych budowli historycznych oraz budowa pawilonu wystawienniczego, obejmą łącznie ok. 13 tys. m2. Szacunkowy koszt budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 wynosi ponad 300 mln zł i jest rozpisany na lata 2023-2027. Inwestorem odpowiedzialnym za przygotowanie i realizację inwestycji, która będzie finansowana z budżetu państwa jest Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku” – napisano.

Zobacz też:

Źródło: (PAP) Autor: Katarzyna Krzykowska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij