Świat

Sąd najwyższy nie zalegalizował małżeństw homoseksualnych

Sąd najwyższy Indii rozpatrzył wniosek środowisk LGBT odmownie. Nie zalegalizował małżeństw homoseksualnych.

Do niedawna roku bycie homoseksualistą w Indiach było nielegalne i groziły za to poważne kary. Hindusi odziedziczyli te przepisy po Brytyjczykach. Dopiero w 2018 roku Sąd Najwyższy uznał, że te przepisy naruszają prawa obywatelskie, czym doprowadził do dekryminalizacji homoseksualności. Hinduskie prawo dalej jednak nie uznaje homoseksualnych małżeństw i związków partnerskich. W sierpniu zeszłego roku Sąd Najwyższy przyznał jednak takim związkom prawa, jakimi cieszą się konkubinaty.

Aktywiści LGBT w tym roku próbowali zmienić ten stan rzeczy, prosząc sąd o kolejną interwencję. Rząd Indii się temu sprzeciwiał. Twierdził, że ich argumenty to „miejskie, elitystyczne poglądy”. Twierdził też, że legalizacja małżeństw jednopłciowych „nie jest porównywalna z indyjką koncepcją komórki rodzinnej”, składającej się z męża, żony i dzieci. Jego zdaniem kwestię legalności tych małżeństw rozpatrzy ewentualnie parlament, a nie sądy.

Sąd Najwyższy wydał w końcu w tej sprawie wyrok. Dwóch z pięciu sędziów poparło ich legalizację, ale trzech pozostałych było przeciw. Przewodniczący sądu Dhananjaya Yeshwant Chandrachud powiedział, że sąd nie może zajmować się sprawami, które należą do władzy ustawodawczej.

Równocześnie jednak sąd stwierdził, że rząd powinien chronić środowiska LGBT przed dyskryminacją. Jego zdaniem odmawianie im „korzyści i usług” przysługującym homoseksualnym parom łamie ich prawa obywatelskie. Poparł też pomysł rządu na utworzenie specjalnej komisji, która zajmie się tym tematem.0

Chandrachud stwierdził także, że rząd powinien chronić środowiska LGBT przed dyskryminacją społeczną. Jego zdaniem ma stworzyć m.in. specjalne linie telefoniczne i bezpieczne schronienia. Powinien też skończyć z procedurami medycznymi, których celem jest zmiana orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej.

POLECAMY TAKŻE:

Szef sztabu Konfederacji podał Korwina do sądu. “Sabotował kampanię”

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij