Z warszawskiego kopca usunięto krzyże Kraj

Z warszawskiego kopca usunięto krzyże. Kogo kłuły w oczy?

“Od początku przyglądałem się tej historii jako radny, a do tego mieszkam przy ulicy Czerniakowskiej, więc znam ten kopiec bardzo dobrze” – powiedział w rozmowie z PAP radny szef mokotowskich radnych PiS Radosław Sosnowski.

Po modernizacji parku Akcji “Burza” z warszawskiego kopca usunięto krzyże powstańcze, ustawione wzdłuż drogi na szczyt kopca przez harcerzy. Okazało się, że zostały przeniesione do magazynu – dowiedziała się PAP w stołecznym Zarządzie Zieleni, który odpowiadał za modernizację parku.

W 2004 roku, gdy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński, w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego powstało Muzeum Powstania Warszawskiego, a także koncepcja rewitalizacji zaniedbanego Kopca Powstania Warszawskiego.

“Pieniędzy i czasu starczyło tylko na to, żeby zrobić drogę na szczyt kopca. A tam zrobić brukowany plac wokół kotwicy powstańczej, żeby to ładnie wyglądało. W tym samym czasie harcerze ustawiali krzyże w miejscach, gdzie walczyli i ginęli powstańcy. Na części z nich umieszczali tabliczki z imionami i nazwiskami, pseudonimami, a na innych opaski powstańcze” – wyjaśnił radny.

Dodał, że te krzyże później zebrano i ustawiono wzdłuż drogi na szczyt. “Przez lata te krzyże tam stały. Ludzie przynosili i palili znicze” – przekazał. Dodał, że krzyże, które narażone były są na złe warunki atmosferyczne były wymieniane przez dzielnicę na nowe.

“Po modernizacji parku i kopca krzyże zniknęły” – powiedział radny Radosław Sosnowski. Radny Sosnowski uważa, że to jest skandaliczna decyzja, a krzyże powinny wrócić na swoje miejsce.

Należy zmienić daty

Samorządowiec proponuje również, by w parku dzielnica zamontowała tablicę upamiętniającą prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego, dzięki którego decyzji zagospodarowano park Akcji “Burza” i sam kopiec. Postuluje także, by zmienić daty na tablicy ustawionej na szczycie kopca. Teraz jest na niej informacja, że poświęcona jest żołnierzom Armii Krajowej i powstańcom warszawskim, którzy zginęli w latach 1939-1944. Radny uważa, że powstańcy ginęli też znacznie później i dlatego należy zmienić daty.

“Dlaczego w 2023 roku jesteśmy cały czas uwięzieni w takim sposobie myślenia i dlaczego jest tak, że nie mówimy o tym, że ta walka o niepodległość trwała znacznie dłużej?” – pyta Sosnowski.

Park Akcji “Burza” to ponad 20-hektarowy teren przy ul. Bartyckiej, na którym jest wysoki na 121 metrów kopiec Powstania Warszawskiego, usypany zaraz po wojnie ze zwożonych tu gruzów stolicy.

Za modernizację parku odpowiadał stołeczny Zarząd Zieleni. Jego rzeczniczka Karolina Kwiecień-Łukaszewska wyjaśniła, że wszystkie krzyże zostały zabezpieczone i przewiezione do magazynu. “Układ schodów został zmieniony i projekt nie uwzględniał ponownego montażu krzyży” – dodała.

W połowie września 2021 roku Zarząd Zieleni rozstrzygnął przetarg na wykonawcę modernizacji za kwotę 24 mln zł, prace zakończyły się w sierpniu 2023 roku. W parku posadzono drzewa, a także krzewy i byliny. Na kopcu powstał nowy plac z platformą widokową, a Kotwica Polski Walczącej zyskała nowoczesny postument. Zbudowano też ścieżkę przyrodniczą, kładkę wśród drzew czy strefę rekreacyjną dla dzieci.

Źródło: PAP Autor: Marta Stańczyk
Fot. wikimedia commons/Wistula

Polecane artykuły

0 0

Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij