Świat

Izrael rozda broń mieszkańcom. Wydadzą tysiące karabinów

Izrael rozda broń mieszkańcom. Wojskowe karabiny dostaną najpierw mieszkańcy przygranicznych miast i wiosek.

Wbrew obiegowej opinii posiadanie broni w Izraelu nie jest łatwe. Osoba chcąca ją posiadać musi udowodnić, że ma ku temu potrzebę. Następnie musi dostać pozwolenie od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które wcześniej musi zaaprobować policja. Kary za nielegalne posiadanie broni są surowe. Z tego powodu broń w rękach cywili jest nieliczna. Szacuje się, że posiada ją zaledwie 2% mieszkańców.

Karabinek IWI Tavor. Izrael we wtorek zacznie rozdawać wojskową broń mieszkańcom.
Officerrav CC BY-SA 4.0

Izrael rozda broń mieszkańcom

Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Itamar Ben-Gvir powiedział, że we wtorek Izrael rozda broń mieszkańcom. Karabiny dostaną  ochotnicy tworzący lokalne milicje. Priorytet będą miały grupy z miejscowości w pobliżu granicy i z miejscowości o mieszanych populacjach.

Ben-Gvir poinformował, że w pierwszej partii rozdane zostanie 4 tysiące karabinów. Wkrótce potem rozdadzą co najmniej 6 tysięcy kolejnych. Ochotnicy w późniejszym czasie dostaną też hełmy i kamizelki przeciwodłamkowe.

USA wyślą broń Izraelowi

Równocześnie Stany Zjednoczone rozpoczęły wysyłanie broni i amunicji dla izraelskich sił zbrojnych. Pentagon poinformował, że obecnie sprawdzają, jaka broń z ich zapasów może być szybko przesłana. Równocześnie jego urzędnicy są w stałym kontakcie ze stroną izraelską. Chcą wspólnie ustalić, jaka broń może im być potrzebna.

Źródło portalu Politico powiedziało, że Pentagon używa w tym celu istniejących pozwoleń i funduszy. Oznacza to, że nie musi na razie prosić Kongresu o przyznanie dodatkowekj pomocy. Równocześnie naciskają na amerykańskie firmy zbrojeniowe, by te jak najszybciej zrealizowały wcześniejsze zamówienia Izraela.

To, że Izrael potrzebuje takiej pomocy, wyszło na jaw w poniedziałek. Stało się to po tym, gdy członkowie administracji Bidena zorganizowali briefing dla liderów Kongresu. W jego trakcie powiedzieli, że Izrael potrzebuje pocisków precyzyjnych i pocisków do Żelaznej Kopuły. Źródło Politico twierdzi także, że potrzebują bomb lotniczych.

W USA obie partie popierają sojusz z Izraelem. W weekend ich przedstawiciele wyrazili solidarność i obiecali wszelką potrzebną pomoc. Jeśli Kongres będzie musiał przyznać kolejne środki na ten cel, może się to okazać niełatwe. Po dymisji spikera Izby jest bowiem pogrążony w bezprecedensowym chaosie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters, Politico Autor: WM
Fot. Israel Defense Forces CC BY-SA 2.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij