Świat

Polscy harcerze uciekają przed tajfunem. Światowy Zlot Skautów ewakuowany

W Korei Południowej trwa właśnie zlot harcerzy Jamboree. Niestety tamtejsze władze zdecydowały o ewakuacji 36 tys. skautów z powodu tajfunu, który w czwartek ma uderzyć w półwysep.

1 sierpnia w Korei Południowej rozpoczął się 25. Światowy Zlot Skautów Jamboree. W trwającym do 12 sierpnia wydarzeniu bierze udział ok 36 tys. harcerzy ze 156 krajów. Z czego ponad pół tysiąca to polscy uczestnicy.

Według zapowiedzi w czwartek rano w półwysep ma uderzyć tajfun Khanun. Meteorolodzy przewidują wichury, których prędkość może osiągnąć nawet 150 km/h.

W związku z zagrożeniem, władze podjęły decyzję o ewakuacji harcerzy. Jak podaje agencja Yonhap, na pole namiotowe w Saemangeum w południowo-zachodniej części kraju przyjechało już ponad tysiąc autobusów, które mają zabrać uczestników zlotu w bezpieczne miejsce.

Harcerze zostaną rozlokowani w nowych miejscach noclegowych. Trafią oni do ośmiu prowincji, a najwięcej harcerzy będzie nocowało w regionie Gyeonggi. Nowymi bazami noclegowymi będą głównie szkoły i odmy studenckie.

Rzeczniczka Związku Harcerstwa Polskiego poinformowała, że harcerze będą odbierani w 40-osobowych grupach. Ma to na celu przetransportowanie reprezentacji całego kraju do jednego miejsca. Podkreśliła, że o ich zdrowie dba także psycholog oraz lekarz.

Są częścią polskiej reprezentacji i służą pomocą jedynie uczestnikom z Polski ­– podkreślono.

Źródło: stefczyk.info/na podst.tvp.info Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij