Świat

Wspólnik syna Bidena miał zeznawać przed Kongresem. Departament Sprawiedliwości kazał wysłać go do więzienia

Wspólnik syna prezydenta Huntera Bidena będzie dzisiaj zeznawał przed Kongresem. Wcześniej Departament Sprawiedliwości kazał mu stawić się do więzienia.

58-letni Devon Archer prowadził interesy z synem Bidena, które stały się obiektem śledztwa Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów. Jeszcze dzisiaj ma złożyć przed nią zeznania za zamkniętymi drzwiami.

W sobotę Departament Sprawiedliwości zdecydował jednak, że powinien trafić do więzienia. Prokuratorzy federalni z Manhattanu wysłali do sądu wniosek o ustalenie daty rozpoczęcia wyroku. Archer został skazany w 2018 roku na rok więzienia za udział w spisku, którego celem była defraudacja pieniędzy należących do jednego z plemion Indian. We wtorek sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok.

Wiele osób uznało, że wystąpienie z wnioskiem o rozpoczęcie kary akurat teraz, dwa dni przed jego zeznaniami przed Kongresem, to próba zastraszenia. Jego prawnik przekazał, że Archer jest świadomy takich opinii, ale osobiście się z nimi nie zgadza. Dodał, że ten wniosek nie przeszkodzi mu w złożeniu zeznań. On sam ma odpowiedzieć na ten wniosek w środę. Wcześniej twierdził, że ustalenie tej daty jest przedwczesne, gdyż jego klient szykuje się do kolejnej apelacji.

Archer razem z synem Bidena i Christopherem Heinzem – dziedzicem keczupowej fortuny, którego matka wyszła za mąż za Johna Kerry’ego, który służy w administracji Bidena jako wysłannik ds. klimatu – założył w 2009 roku firmę Rosemont Seneca, którą syn Bidena wykorzystywał do interesów z zagranicznymi partnerami. Dziennik NYPost donosi nieoficjalnie, że Archer zezna, że Hunter Biden podczas spotkań z zagranicznymi partnerami dzwonił do swojego ojca, który był wtedy wiceprezydentem USA. Sam Biden twierdził, że nigdy nie rozmawiał z Hunterem o jego zagranicznych interesach.

Źródło: Stefczyk.info na podst. NYPost Autor: WM
Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Polecane artykuły

0 0

Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij