Świat

Niemcy nie przestają zaskakiwać. Prawie połowa społeczeństwa chce dobrych relacji z Rosją

W sondażu przeprowadzonym dla agencji dpa 37 proc. Niemców zgodziło się ze stwierdzeniem, że Rosja to kraj, z którym rząd RFN powinien być w dobrych stosunkach; przeciwną opinię wyraził co drugi uczestnik badania. Poparcie dla Rosji było znacznie wyższe wśród mieszkańców wschodnich krajów związkowych – pisze w poniedziałek portal dziennika „Koelnische Rundschau”.

„Jednak fakt, że coraz więcej osób ze wschodnich Niemiec opowiada się za ostrożnym postępowaniem wobec Rosji, niekoniecznie musi być odczytywany jako aprobata dla kursu prezydenta Rosji Władimira Putina, który w lutym 2022 roku rozpoczął agresywną wojnę przeciwko Ukrainie” – podkreśla portal.

Dużą rolę odgrywają również w Niemczech obawy wobec Rosji. W całym kraju 63 proc. uprawnionych do głosowania postrzega Rosję jako zagrożenie dla Niemiec, przy czym znacznie więcej takich osób jest na terenach byłej NRD.

Jak przypomniał „Koelnische Rundschau”, Związek Sowiecki odgrywał dużą rolę formacyjną dla NRD. Niemiecka Republika Demokratyczna, będąca częścią bloku wschodniego, przez dziesięciolecia była gospodarczo, politycznie i kulturowo zależna od swojego „starszego brata”.

Według reprezentatywnego sondażu ośrodka YouGov prawie co druga osoba na wschodzie Niemiec jest zdania, że ustrój polityczny w NRD miał więcej zalet dla życia zawodowego jej obywateli w porównaniu z dzisiejszą RFN. Odsetek osób, które są przeciwnego zdania, jest znacząco niższy.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij