Rozrywka

Szokująca reklama samochodu. Za pomocą AI firma “wskrzesiła” piosenkarkę; będzie dochodzenie

Conar, brazylijski samorząd zawodowy branży reklamowej, zapowiedział dochodzenie w sprawie reklamy Volkswagena, w której zmarła w 1982 roku piosenkarka śpiewa w duecie ze swoją córką – współczesną gwiazdą muzyki. Reklama, stworzona przy współudziale sztucznej inteligencji, na której zmarła w wieku 36 lat Elis Regina śpiewa swój dawny przebój z Marią Ritą, została zrealizowana z okazji 70. lat obecności firmy samochodowej na brazylijskim rynku – poinformował w piątek portal dziennika “The Guardian”.

Wątpliwości organizacji branży reklamowej budzą kwestie etyczne, dotyczące ożywiania nieżyjących osób, choć część krytyków zwraca też uwagę na fakt, że sama Elis mogłaby odrzucić współpracę z Volkswagenem. Piosenkarka była zagorzałą przeciwniczką brazylijskiej dyktatury wojskowej w latach 1964-85 – reżimu, z którym Volkswagen notorycznie współpracował. Co więcej, na teledysku matka i jej córka śpiewają hymn “Como Nossos Pais” (Jak nasi rodzice) z czasów dyktatury.

Dyskusja jest tym gorętsza, że niespodziewana śmierć młodej artystki pogrążyła Brazylię w żałobie i do tej pory wielu odbiorców czuje się z nią emocjonalnie związana – zauważa portal. Twórcy teledysku wykorzystali do nagrania “sobowtóra” zmarłej, czyli podobnej do niej kobiety, oraz sztucznej inteligencji. “Chcieliśmy stworzyć wyjątkowy moment, chwilę, która zjednoczy jedną z najznakomitszych piosenkarek Brazylii z córką, będącą współczesną ikoną” – napisał w oświadczeniu Volkswagen, podkreślając, że rodzina zmarłej zaaprobowała projekt.

Conar postawił również pytanie, czy stosowanie technik do stworzenia iluzji, że zmarli twórcy nadal żyją, nie spowoduje, iż “niektórzy, zwłaszcza dzieci i nastolatki, będą mylić fikcję z rzeczywistością”. Organizacja zapowiada przeprowadzenie dochodzenia i wydanie orzeczenia w ciągu 6 tygodni.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Youtube/Volkswagen do Brasil

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij