Świat

Słowa Saakaszwilego chwytają za serce. “Dziękuję, że nie pozostawiliście przyjaciela w potrzebie”

– Premierze Morawiecki, dziękuję, że nie pozostawiliście przyjaciela w potrzebie. Jestem wdzięczny Narodowi Polskiemu. Dziękuję za przysłanie bardzo profesjonalnej opieki medycznej. Gruzja i Polska zawsze razem – napisał na Twitterze były prezydent Gruzji. Słowa Micheila Saakaszwilego odnoszą się do misji polskich lekarzy, którzy rozpoczęli kompleksowe badania lekarskie byłego prezydenta. 

– Składająca się z polskich lekarzy misja medyczna pozostanie w Gruzji, dopóki nie uzyska wystarczających informacji o stanie zdrowia byłego prezydenta tego kraju Micheila Saakaszwilego – powiedział w środę jego prawnik Giorgi Chaladze.

W skład misji wchodzą bardzo dobrzy lekarze różnych specjalizacji – zapewnił prawnik. Według niego Polacy mogli wejść do kliniki, by zbadać Saakaszwilego w rezultacie intensywnych negocjacji na wysokim szczeblu przeprowadzonych pomiędzy Brukselą a Tbilisi.

Saakaszwili i członkowie jego rodziny od miesięcy domagali się, by do byłego prezydenta Gruzji dopuszczono lekarzy z Polski – podkreśla gruzińska agencja Interpressnews.Chaladze stwierdził, że wyniki pracy misji nie będą upublicznione. “Misja będzie kontynuować swoją pracę, dopóki lekarze nie zdobędą wystarczająco dużo danych i informacji, potrzebnych do stworzenia obrazu jego stanu zdrowotnego. Wyniki misji medycznej nie będą upublicznione” – powiedział prawnik, cytowany przez Interpressnews.

Wcześniej w środę portal Civil.ge napisał, że misja medyczna Unii Europejskiej odwiedza Saakaszwilego w klinice Vivamedi. Zaznaczono, że ministerstwo ochrony zdrowia Gruzji w końcu wydało pozwolenie na zbadanie byłego prezydenta przez zagranicznych lekarzy. “Polscy lekarze mają stwierdzić, czy Saakaszwili otrzymuje w klinice odpowiednie leczenie” – czytamy.

O rozpoczęciu badań przez polskich lekarzy poinformował premier Mateusz Morawiecki. “Nie zostawiamy przyjaciół w potrzebie. Na moje polecenie zespół polskich lekarzy z @ZPHM_PL (Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej) rozpoczął w Gruzji kompleksowe badania lekarskie prezydenta Micheila Saakaszwilego” – napisał na Twitterze szef rządu.

Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, odbywa wyrok sześciu lat więzienia za nadużywanie władzy, który on i jego zwolennicy uważają za karę motywowaną politycznie. Do więzienia trafił w październiku 2021 roku, po czym prowadził kilka strajków głodowych. Pod koniec 2021 roku został zabrany do szpitala. W ocenie wielu gruzińskich i zachodnich obrońców praw człowieka stan zdrowia byłego szefa państwa jest na tyle poważny, że zagraża jego życiu.

Źródło: Stefczyk.info za Twitter/PAP Autor: red.
Fot. Za Twitter / @nexta_tv

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij