Świat

Sekretarz generalny Stoltenberg: to szczyt historyczny, wszyscy zgodziliśmy się, że Szwecja wejdzie do NATO

To już jest szczyt historyczny; wszyscy członkowie NATO zgodzili się, że Szwecja wejdzie do Sojuszu – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

“To dobre dla Szwecji, Turcji, całego NATO, w tym regionu bałtyckiego” – dodał szef NATO.

Mówiąc o planach dotyczących dwudniowych rozmów przywódców Sojuszu, zaznaczył, że “podjęte zostaną ważne decyzje dotyczące wysłania jasnego sygnału, że nadal jesteśmy razem z Ukrainą”.

“Oczekuję, że sojusznicy wyślą jasny i pozytywny sygnał w sprawie drogi prowadzącej Ukrainę do NATO” – wskazał Stoltenberg.

“Zaproponuję rozwinięcie współpracy i interoperacyjności wojsk Sojuszu i Ukrainy, usunięcie Planu Działań na Rzecz Członkostwa (MAP), dalsze wzmocnienie zdolności odstraszających NATO i zwiększenie liczby oddziałów szybkiego reagowania” – zapowiedział sekretarz generalny NATO.

“Najważniejszym zadaniem jest w tej chwili zapewnienie, że Ukraina przetrwa jako niezależne państwo i że rosyjski prezydent przegra tę wojnę. Bez tego nie będzie nawet możliwości rozmawiania o członkostwie Ukrainy w NATO” – podkreślił szef Paktu Północnoatlantyckiego.

Źródło: PAP Autor: Z Wilna Jakub Bawołek
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij