Kraj

Premier Morawiecki: Polska jest bezpieczna, bo kontrolujemy nielegalną migrację

Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, ponieważ kontrolujemy nielegalną migrację; proponuję plan “Europa bezpiecznych granic” – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Brukseli przed unijnym szczytem.

Przed rozpoczęciem szczytu Rady Europejskiej szef rządu przekonywał, że Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, ponieważ – jak mówił – kontrolujemy nielegalną migrację.

Zapowiedział, że podczas posiedzenia zaproponuje plan “Europa bezpiecznych granic”. “Europa bezpiecznych granic to: nie dla nielegalnej imigracji; nie dla nakładania kar finansowych, dla różnych sankcji; nie dla odejścia od zasady jednomyślności i tak dla suwerenności, tak dla bezpieczeństwa” – powiedział Morawiecki. Jak mówił, plan zakłada m.in. wzmocnienie zewnętrznych granic UE i reformę Frontexu.

Premier przypomniał, że Polska przyjęła ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy, a 1,5 mln cały czas przebywa w naszym kraju. “Ale nie można traktować w różny sposób, w sposób dyskryminujący mieszkańców Ukrainy z jednej strony, a mieszkańców krajów Bilskiego Wschodu i Afryki – z drugiej strony” – powiedział Morawiecki.

Podkreślił przy tym, że Polska dostała niewielkie wsparcie finansowe z UE po przyjęciu ukraińskich uchodźców, zaś za nieprzyjęcie uchodźców z Bliskiego Wschodu grozi nam kara 20 tys. euro za osobę. “Nie ma naszej zgody na to” – zaznaczył.

Premier przypomniał również o propozycji, by przeprowadzić referendum w Polsce ws. relokacji migrantów w Unii Europejskiej.

Źródło: PAP Autor: Aleksandra Rebelińska, Grzegorz Bruszewski
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij