Świat

Niesamowite odkrycie po 80 latach! Odnaleziono wrak statku, na którym zginęło ponad 1000 jeńców wojennych

Na Morzu Południowochińskim, niedaleko Filipin, odnaleziono wrak japońskiego statku handlowego Montevideo Maru, na pokładzie którego zginęło w 1942 roku ponad 1000 jeńców wojennych i internowanych cywilów, w tym 864 Australijczyków – powiadomił w sobotę wicepremier i minister obrony Australii Richard Marles.

Poszukiwania wraku były prowadzone na głębokości ponad 4 tys. metrów przez specjalistów w zakresie badań głębinowych, w tym archeologów podwodnych. Wsparcie tej misji zapewnił resort obrony Australii. Pozostałości statku odnaleziono na północny zachód od filipińskiej wyspy Luzon – poinformował Marles, cytowany przez agencję Reutera.Nieoznakowany statek Montevideo Maru, płynący z Nowej Gwinei w kierunku chińskiej wyspy Hajnan, został w lipcu 1942 roku omyłkowo storpedowany przez amerykański okręt podwodny. Zatopienie Montevideo Maru jest uważane za największą katastrofę morską w historii Australii.

W ten sposób kończy się jeden z najbardziej tragicznych rozdziałów w morskiej historii naszego kraju. Dokonując identyfikacji wraku zrobiliśmy coś, co byliśmy winni rodzinom ofiar tej katastrofy – podkreślił australijski wicepremier.

Źródło: PAP Autor: szm/
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij