Kraj

Paszport w 15 minut. Na Lotnisku Chopina będzie można błyskawicznie wyrobić dokument

Obywatele Polski, którzy zaplanowali podróż, ale nie mają ważnego paszportu, będą mogli wyrobić szybki paszport tymczasowy w punkcie otwartym w czwartek przez MSWiA na Lotnisku Chopina. Cała procedura zajmie 15 minut – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Do otwartego w czwartek punktu MSWiA na Lotnisku Chopina w Warszawie po szybki paszport tymczasowy będzie mógł zgłosić się obywatel, który mimo zaplanowanego wyjazdu nie ma ważnego dokumentu podróży. Potrzebny będzie mu dokument potwierdzający tożsamość, jeśli taki posiada, a także ważny bilet lotniczy. W przypadku dzieci potrzebna będzie też zgoda obojga rodziców.

“Są sytuacje, w których obywatele nie mogą przekroczyć granicy, nie mogą wyjechać za granicę z powodu utraty ważności paszportu lub utraty samego paszportu wynikającej z zagubienia, z kradzieży. W takich sytuacjach obywatel błyskawicznie, właśnie w tym punkcie, będzie mógł rozwiązać swoje problemy” – podkreślił minister Kamiński na konferencji, podczas której ogłosił uruchomienie punktu.

Szef MSWiA wyjaśnił, że punkt jest podłączony pod wszystkie systemy, które umożliwiają wystawienie paszportu tymczasowego, a na miejscu będzie można zrobić sobie właściwe zdjęcie. “Procedura będzie trwała ok. 15 minut” – dodał Kamiński.

Podkreślił też, że to usługa niekomercyjna. Za wyrobienie takiego paszportu w punkcie płacić się będzie 30 zł kartą.

“Wierzę, że ten punkt będzie ostatnią deską ratunku, żeby nie zmieniać, nie burzyć swoich planów urlopowych” – powiedział Kamiński.

Zapytany, czy takie punkty zostaną otwarte na innych lotniskach w Polsce, minister potwierdził, że możliwe, ale będzie to zależało od tego, na ile realne będą potrzeby.

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki wyjaśnił, że pomysł na otwarcie takiego punktu to efekt spływających do MSWiA i wojewodów próśb o przyspieszenie wydawania dokumentów paszportowych. Jak podał, tylko w ubiegłym roku do wojewodów wpłynęło 70 tysięcy takich wniosków. “Myślę, że drugie tyle odbieramy w Departamencie Spraw Obywatelskich MSWiA” – zaznaczył.

“W tym wypadku, kiedy ktoś złoży wniosek, a nie zdąży paszportu odebrać z urzędu wojewódzkiego, ten punkt też będzie służył do tego, aby szybko dostać paszport tymczasowy, odbyć podróż lotniczą i potem w spokoju odebrać paszport z urzędu” – wskazał wiceminister. Szybki paszport tymczasowy wyrobi też osoba, która ma dokument ważny np. jeszcze tylko tydzień i uniemożliwia jej to wyjazd.

Grodecki zwrócił uwagę, że to paszport tymczasowy, nie biometryczny, więc może być ważny maksymalnie rok. “Może być ważny przez miesiąc, przez dwa, czy przez trzy – na miejscu będziemy oceniali, jaka będzie jego ważność. Będziemy brali oczywiście pod uwagę przepisy kraju przyjmującego, ale także i czas podróży zagranicznej” – tłumaczył.

Prezes Polskich Portów Lotniczych Stanisław Wojtera przypomniał, że niedaleko punktu MSWIA otwarty jest też punkt wydawania kart EKUZ zaświadczających o ubezpieczeniu zdrowotnym. “Dziś otwieramy urząd paszportowy – jeśli mogę tak powiedzieć – co też jest niezwykle ważne” – powiedział.

Według prezesa PPL brak ważnego paszportu to często spotykany problem. W zeszłym roku – jak mówił – Lotnisko Chopina odnotowało kilkaset takich przypadków, a nie dowiaduje się o wszystkich.

Powierzchnię na organizację punktu PPL udostępniło ministerstwu bezpłatnie, więc opłaty funkcjonowania punktu będą obejmować prąd, internet czy wynagrodzenia pracowników. Koszt samego przygotowania punktu i zakupu sprzętu to ok. 150 tys. zł.

Punkt wydawania szybkich paszportów tymczasowych będzie działał od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-20. Mieści się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie.

Źródło: PAP Autor: agzi/ mchom/ ajw/ ok/
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij