Kraj

NFZ ukarał lekarzy. Leki na cukrzycę przepisywali na odchudzanie

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył kary na lekarzy, którzy przepisywali pacjentom leki niezgodne z ich przeznaczeniem. Medycy zalecali stosowanie leków na cukrzycę w przypadku odchudzania. Poziom refundacji dwóch leków na cukrzycę wzrósł w ciągu dwóch lat nawet 8-krotnie.

Jak informuje Polsat News, sprawa dotyczy dwóch leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu II.

Te leki zrobiły oszałamiającą karierę w mediach społecznościowych, ponieważ ich skutkiem ubocznym jest znaczna utrata masy ciała, co oznacza, że stały się popularne wśród osób, które chciały schudnąć – przekazała reporterka stacji.

Do sprawy odniosła się rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ w Krakowie Aleksandra Kwiecień.

W ciągu dwóch lat w przypadku dwóch leków na cukrzycę liczba opakowań refundowanych, ale też poziom refundacji wzrósł w przypadku tych leków 6-, a nawet 8-krotnie – przekazała. Dodała, że jest to podstawa do rozpoczęcia kontroli.

Jest to dla nas podstawa do wszczęcia gruntownych analiz, monitoringu, dlaczego aż tak duży wzrost sprzedaży leków refundowanych mamy – podkreśliła Kwiecień.

Stacja ustaliła, że kontrole wciąż trwają, a kary które nałożono na lekarzy są „milionowe”. Mowa tu o dwóch lekarzach i jednej przychodni w Krakowie i Łodzi.

Leki okazały się złotym Graalem dla wszystkich, którzy chcą schudnąć. Tu pojawił się problem, bo leki zaczęły być sprzedawane jako refundowane dla pacjentów, którzy nie mają cukrzycy ­– wyjaśniła dr Magda Wiśniewska, diabetolog w szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie, którą cytuje Polsat News.

Źródło: stefczyk.info/na podst.polsatnews Autor: MS
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij