Świat

Były poseł został zastrzelony na konferencji prasowej. Zamachowcy udawali dziennikarzy

Były poseł i jego brat zostali zastrzeleni na oczach kamer. Dwa dni wcześniej policja zastrzeliła jego syna.

Hinduski polityk Atiq Ahmed miał długą karierę przestępczą, po raz pierwszy został oskarżony o morderstwo w 1979 roku. Nie przeszkodziło mu to w rozpoczęciu udanej kariery politycznej. W 1989 roku wygrał wybory po raz pierwszy i został członkiem władz stanu Utter Pradesh, następnie trzykrotnie zdobył reelekcję. W 2004 roku zwyciężył w wyborach federalnych i został posłem. Przegrał jednak następne wybory.

W tym samym czasie był regularnie oskarżany o poważne przestępstwa, jak wymuszenia, morderstwa czy porwania. Miał między innymi planować morderstwo pewnego biznesmena, kiedy siedział w więzieniu czekając na proces w innej sprawie. W marcu sąd skazał go na dożywocie za porwanie. W lutym razem z bratem był podejrzewany o udział w morderstwie kluczowego świadka w sprawie morderstwa jego politycznego rywala Raju Pala, do którego doszło w 2005 roku. Głównym podejrzanym był jego nastoletni syn, który w zeszłym tygodniu zginął w strzelaninie z policją.

W sobotę wieczorem Ahmed i jego brat byli prowadzeni przez policję na rutynowe badania. Po drodze zatrzymali się, żeby porozmawiać z dziennikarzami. Ahmed zdążył odpowiedzieć im, że nie był na pogrzebie syna, bo nie dostał przepustki z więzienia. Wkrótce potem trzech zamachowców, którzy udawali dziennikarzy, otwarło do nich ogień, zabijając obu na miejscu.

Po strzelaninie zamachowcy od razu oddali się w ręce policji. Główny minister Yogi Adityanath zapowiedział już w tej sprawie śledztwo i zabronił w swoim stanie publicznych zgromadzeń. Wielu komentatorów podejrzewa, że zamachowcy sami byli policjantami lub z nimi współpracowali. Policja z UP jest regularnie oskarżana o pozasądowe egzekucje – w ciągu ostatnich sześciu lat policjanci zabili tam ponad 180 osób na których ciążyły zarzuty kryminalne.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Sejm wybrał Donalda Tuska na premiera

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij