Świat

Naukowcy odkryli nowy rozdział Biblii. Światło UV ukazało tekst sprzed 1,5 tysiąca lat

Naukowcy znaleźli nieznany dotąd rozdział Biblii. Tekst ukryty pod innym fragmentem odkryto przy pomocy ultrafioletu. To najstarsze tłumaczenie Ewangelii, które ma około 1500 lat.

Za ujawnieniem nowego rozdziału Biblii stoi austriacki mediewista Grigory Kessel z tamtejszej Akademii Nauk. Studiując przechowywane w watykańskiej bibliotece księgi, dokonał on analizy syryjskiego tłumaczenia 11. i 12. rozdziału Ewangelii Mateusza. Tekst był ukryty pod trzema warstwami innego rękopisu, a do jego ujawnienia wykorzystano światło UV.

–  Do niedawna znane były tylko dwa manuskrypty zawierające starosyryjskie tłumaczenie Ewangelii – przyznaje dr. Kessel.

Jeden z rękopisów, o którym wspomniał badacz znajduje się w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie, drugi znaleziono w klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj.

W ostatnim czasie odnaleziono także trzeci rękopis. Tym samym austriacki naukowiec dotarł do czwartego tekstu.

Ze względu na niedobór pergaminu, w przeszłości materiał ten był wykorzystywany wielokrotnie. Zabieg nakładania nowej warstwy tekstu na wymazane resztki innego, nazywany jest palimpsestem. Kessel odnalazł podwójny palimpsest, gdyż pergamin użyto trzy razy.

Grigory Kessel dokonał wielkiego odkrycia dzięki swojej głębokiej znajomości starych tekstów syryjskich i cech pisma – powiedziała Claudia Rapp, dyrektor Instytutu Bada Średniowiecznych w OeAW.

To odkrycie dowodzi, jak produktywna i ważna może być interakcja między nowoczesnymi technologiami cyfrowymi a badaniami podstawowymi w przypadku średniowiecznych rękopisów – dodała.

W oryginalnym greckim fragmencie Mt 12, 1 czytamy: “W tym czasie Jezus szedł przez łany w szabat; a jego uczniowie zgłodnieli i zaczęli zrywać kłosy i jeść” (tłum. wg Biblii Tysiąclecia: “Pewnego razu Jezus przechodził w szabat wśród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść”). Przekład syryjski brzmi: “…zaczęli zrywać kłosy, wycierać je w dłoniach i jeść”.

Źródło: stefczyk.info/na podst.rmf/polsatnews Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij