Świat

Dantroid, robot skonstruowany przez uczniów wyjaśnia “Boską komedię”

Robot o wyglądzie Dantego recytuje i wyjaśnia słowa z „Boskiej komedii”, odpowiada na pytania – to dzieło uczniów z technikum w Campobasso we włoskim regionie Molise. Ma twarz skopiowaną z pośmiertnej maski poety, ubrany w czerwoną szatę korpus wykonany ze stojaka na parasole i manekinu, obwody elektryczne poruszające jego ustami, głową i oczami.

Dantroid, bo tak został nazwany, to połączenie imienia poety i słowa android, oznaczającego humanoidalnego robota.

Jego pamięć skonstruowano dzięki pomocy Akademii della Crusca – włoskiej Akademii lingwistyczno-literackiej działającej we Florencji od XVI wieku.

W ten sposób uczniowie wraz z nauczycielami i laboratoriami naukowymi, z którymi współpracowali, postanowili uczcić obchodzoną dwa lata temu 700.rocznicę śmierci autora największego włoskiego arcydzieła literackiego.

Robot powstał w awangardowym technikum o profilu technologicznym, elektronicznym, mechanicznym i informatycznym. Wszystkie te dziedziny wykorzystano podczas prac nad Dantroidem w szkolnych laboratoriach. Wiele jego elementów pochodzi z recyklingu; wykorzystano mechanizmy ze starych drukarek.

Dantroid odpowiada na zadawane mu pytania; wyjaśnia na przykład rolę Beatrycze, ukochanej poety i jego przewodniczki w wędrówce, którą odbył po zaświatach.

Źródło: (PAP) Autor: Z Rzymu Sylwia Wysocka
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij