Gospodarka

Ukraina kupi polskie Rosomaki!

Kolejne dobre wieści dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Siły zbrojne Ukrainy chcą zakupić sto Rosomaków.

Rosomak to ośmiokołowy transporter opancerzony oparty o licencję fińskiej firmy Patria. Został zaprojektowany pod kątem polskich wymagań, a następnie był wielokrotnie modyfikowany przez stronę polską. Obecnie jest produkowany przez firmę Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich, dawne Wojskowe Zakłady Mechaniczne. Licencja na Rosomaka była pierwszą licencją na nowoczesny sprzęt wojskowy, którą udało się pozyskać polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu.

W sobotę premier Mateusz Morawiecki odwiedził zakłady Rosomak SA. Na konferencji przekazał ważną informację. „To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane” – powiedział – “I dzisiaj tutaj z Siemianowic Śląskich mogę powiedzieć, że otrzymujemy kolejne zamówienie, przywożę zamówienie, które wczoraj dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane”

Premier dodał, że to zamówienie będzie częściowo opłacone z funduszy unijnych. Za jego pozostałą część Ukraińcy zapłacą z pieniędzy, które pozyskali od USA. “Ważne jest, żebyśmy mieli świadomość, że teraz Polska produkcja zbrojeniowa nabiera tempa. Również dzięki temu, że udało się pozyskać te dodatkowe zamówienia. A więc jest to bardzo dobry dzień dla Śląska, dla polskiego przemysłu, pozyskujemy te fundusze, inwestujemy tutaj w polski przemysł, w polską produkcję” – podkreślił premier.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Republika Autor: WM
Fot. PAP/Zbigniew Meissner

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij