Świat

Wraca temat uzbrojonej ochrony wycieczek izraelskich do Polski. “Mamy parę spraw do rozwiązania”

Sporna kwestia wycieczek młodzieży żydowskiej do Polski z udziałem uzbrojonych służb może zostać rozstrzygnięta podczas środowej wizyty szefa izraelskiej dyplomacji w naszym kraju. Liczę, że jutro te problemy zostaną rozwiązane – poinformował we wtorek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

W rozmowie w TV Republika Jasina poinformował, że w środę szef MSZ Izraela Eli Cohen przybędzie do Polski, gdzie spotka się z ministrem Zbigniewem Rauem. “Zostaną wygłoszone oświadczenia dla prasy. Mamy parę spraw w polsko-izraelskich relacjach do rozwiązania. Liczymy, że jutro będziemy mogli przekazać więcej informacji na ten temat” – powiedział Jasina.

Rzecznik był też pytany, czy ministrowie poruszą temat wizyt studyjnych izraelskich grup młodzieży w Polsce i możliwość posiadania broni przez ochroniarzy tych wycieczek. “Liczę, że jutro te problemy zostaną rozwiązane w sposób partnerski i w sposób, który będzie wzmagał tylko wzajemny szacunek między Polską a Izraelem” – mówił rzecznik MSZ.

Jasina został też zapytany o trwającą wizytę w Moskwie prezydenta Chin Xi Jinpinga. Przywódca Państwa Środka spotkał się we wtorek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Xi wyraził przekonanie, że Rosjanie poprą Putina w wyborach w 2024 r. Odnosząc się do tej wizyty, rzecznik MSZ powiedział, że Polska ma bardzo dobre relacje z Chinami pomimo wszystkich różnic. “Chiny uprawiają swoją politykę, ta polityka jest przez nas wszystkich rozumiana, ale ta decyzja nie cieszy się naszym wielkim entuzjazmem i zrozumieniem, podobnie jak różne wsparcie udzielane przez Chiny Rosji” – mówił.

W połowie czerwca ub. roku ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Jak przekazywał polski MSZ, powrót do dotychczasowych zasad wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich nie jest możliwy. W ubiegłym tygodniu resort dyplomacji poinformował, że w ramach negocjacji miedzy polskim a izraelskim rządem osiągnięto wstępne porozumienie ws. umowy o współpracy w zakresie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.

Źródło: (PAP) Autor: Mateusz Mikowski
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij